Církev v Latinské Americe: Problémy v Nikaragui a Bolívii

Církev v Latinské Americe: Problémy v Nikaragui a Bolívii
19. listopadu 2019 Události Autor: Filip Breindl

Příznivci nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy napadli v katedrále v hlavním městě Managua shromáždění příbuzných politických vězňů a zbili kněze a řeholní sestru. Zástupce katolické arcidiecéze řekl americké televizi CNN, že policisté útočníkům nebránili v násilném vstupu do chrámu a znemožnili práci nezávislých novinářů na místě.

Církev prezidenta vyzvala k respektu vůči kostelům a ke stažení bezpečnostních sil, které podle arcibiskupství slouží k zastrašování. V katedrále se shromáždili příbuzní politických vězňů na zahájení hladovky, kterou chtějí prosazovat propuštění svých blízkých.

V jihoamerické Bolívii oznámila katolická biskupská konference, že spolu se zástupci Organizace spojených národů a Evropské unie zahájila jednání o zprostředkování dialogu mezi prozatímní vládou a skupinami, které ji neuznávají. Exprezident Evo Morales z mexického exilu podněcuje své příznivce k protestům a blokádám, které mimo jiné odřízly hlavní město La Paz od zásobování – vláda tam potraviny dopravuje letecky.