Neuškodíš a pomůžeš, když můžeš. Zemřel psycholog a pamětník holokaustu

"Neuškodíš a pomůžeš, když můžeš". Zemřel psycholog a pamětník holokaustu
9. srpna 2021 Události Autor: Eva Svobodová

Ve věku 90 let včera zemřel neurofyziolog a psycholog, univerzitní profesor a přeživší holokaustu Tomáš Radil. Napsal několik knih, jež se věnovaly 2. světové válce a jeho zážitkům z vyhlazovacího tábora jako Ve čtrnácti sám v Osvětimi. 

Narodil se v roce 1930 v židovské rodině na Slovensku, vyrůstal ve Štúrově na jihu země, tehdy zvaném Parkan. Toto území připadlo v roce 1938 Maďarsku, proto až do příchodu německé okupační správy v roce 1944 mohli tamní židovští obyvatelé žít v relativním klidu. 11 měsíců před koncem války však byla jeho rodina zajata a deportována do vyhlazovacího tábora Osvětimi. Radil zde zůstal až do jeho osvobození v lednu dalšího roku.

Po válce vystudoval lékařskou fakultu UK v Praze, specializoval se na neurofyziologii a jako profesor psychologie se věnoval tématu nenávisti ve společnosti. Od 60. let působil ve Fyziologickém ústavu Akademie věd. Tomáš Radil proslul výrokem, že válka znamená „nejen mrzačení a vraždění protivníka, ale i vlastní duše".

O holokaustu přednášel coby psycholog v tuzemsku i zahraničí. Jak vypověděl v rozhovoru pro iRozhlas, přežít hrůzy tábora mu pomohly tři zásady: „Nevezmeš nikomu jídlo, protože by umřel hlady. Nikomu neuškodíš a pomůžeš, když můžeš.“

O svých vzpomínkách Ve čtrnácti sám v Osvětimi pro Paměť národa řekl: „Knihu jsem psal spíš jako příběh těch, kteří se nevrátili, a také jako součást historické paměti než jako autobiografii vlastní. To, že si životu nebezpečné zážitky udržujeme v dlouhodobé paměti, umožňuje, abychom byli připraveni, kdyby se něco podobného mělo opakovat. Je to evolučně-biologická zákonitost. Tuto informaci mohou převzít za určitých okolností i naši potomci.

Zdroj: Paměť národa, iRozhlas.cz; foto: www.pixabay.com

Vzpomínky Tomáše Radila jsou volně k dispozici v databázi Paměti národa.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony