Evropští biskupové vyzývají ke společné modlitbě v den osvobození Osvětimi

Evropští biskupové vyzývají ke společné modlitbě v den osvobození Osvětimi
25. ledna 2020 Události Autor: Kristýna Fuksová

Katoličtí biskupové Evropy vyzývají k modlitbám za oběti rasismu, xenofobie a antisemitismu a za jejich rodiny. Pro společnou modlitbu stanovili den a čas osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi před 75 lety, tedy toto pondělí v 15 hodin.

"V pondělí 27. ledna v 15 hodin zapalme svíčku a pomodleme se za oběti vyhlazovacích táborů ze všech národů a náboženství, ale také za jejich rodiny," stojí v závěru společné výzvy katolických biskupů Evropy. „Kéž naše modlitba posílí smíření a bratrství,“ dodali.

Výzvu zveřejnili k příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, který se každoročně slaví v den osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Podle biskupů hrozí zkreslení celého příběhu. "Nemůžeme dovolit, aby byla pravda ignorována nebo zmanipulována pro okamžité politické účely," uvedli zástupci Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a Komise biskupských konferencí Evropské unie COMECE). Vzpomínka na koncentrační tábor v Osvětimi má dle jejich názoru posílit závazek k míru, usmíření a právo na život každého národa a kultury. „I přes dramatické zkušenosti z minulosti,  je náš svět stále vystaven nebezpečí a projevům násilí, krutým válkám, genocidám a různým formám fanatismu," píší biskupové. „Historie však učí, že násilí nikdy nevede k míru, ale pouze k novému násilí a smrti," varují.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony