Muzeum církevního umění vystavuje pohřební roucha českých králů

Muzeum církevního umění vystavuje pohřební roucha českých králů
9. září 2020 Události Autor: Jana Kuklová

Funerální textilie z hrobů českých králů si od dnešního dne mohou prohlédnout lidé na nové výstavě v plzeňském Muzeu církevního umění. 

Expozice se otevírá u příležitosti 600 let od narození krále Jiřího z Poděbrad a také připomíná 580 let od narození Ladislava Pohrobka. Návštěvníci se na ní budou moci seznámit s fragmenty pohřebních rouch těchto českých králů. 

Prostřednictvím exponátů zapůjčených z Pražského hradu se lidé seznámí s nejnovějšími objevy, které výzkumníci v této oblasti učinili. “Na výstavě bude například k vidění fragment pohřebního roucha Jiřího z Poděbrad. O této textilii se dlouho nevědělo, kterému z králů přináleží. Díky nedávnému objevu unikátní fotografie pořízené při otevření královské hrobky v 20. letech 20. století jsme ale zjistili, že v tomto rouchu byl skutečně s největší pravděpodobností pohřben Jiří z Poděbrad. Odpovídá tomu i to, že toto roucho je velmi široké ale krátké. A právě i z toho usuzujem, že patří tomuto králi, o kterém se ví, že měl nadváhu a byl malého vzrůstu,” vysvětluje zajímavosti spojené s vystavenými předměty autor nové expozice v Muzeu církevního umění plzeňské diecéze Jan Vlček.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony