Milevsko se pyšní novým objevem

Milevsko se může pyšnit novým objevem
21. prosince 2020 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Milevský klášter bratří premonstrátů obohatí unikátní relikvie, kterou našli archeologové v dutině nedávno nalezené trezorové místnosti kláštera. Odborníci se domnívají, že se jedná o odseknutou část hřebu z takzvaného Pravého kříže, na kterém zemřel Ježíš Kristus. Podle některých archeologů lze šesticentimetrovou část Pravého kříže svým významem a vzácností srovnávat s relikviářem svatého Maura. 

Schránku, kde byla relikvie s křížkem z jednadvacetikarátového zlata uložena, podle dendrologického výzkumu tvoří dubové dřevo z období mezi lety 260-416 našeho letopočtu. Víko schránky původně tvořil masivní zlatý plech s tepaným nápisem IR. „Písmena lze v daném kontextu chápat jako zkratku pro latinské - Iesus Rex, tedy Ježíš Král,” uvedl archeolog Jiří Šindelář.

„Samotná relikvie nyní bude podrobena vědeckému zkoumání a musí být zakonzervována, aby se z ní mohly těšit i další generace," řekl Proglasu představený milevského kláštera P. Pius Zdeněk Vágner, O.Praem o následujícím postupu. „V klášteře také vznikne stálá expozice, kde bude relikvie uchovávána a uctívána," doplnil superior kláštera s tím, že nejoptimističtější vize ukazují na 12-18 měsíců, než ji budou moci věřící zhlédnout. 

Milevský premonstrátský klášter je nejstarším klášterem v jižních Čechách. Na konci 12. století jej založil Jiří z Milevska a jeho prvním opatem byl Jarloch, známý také pro svou kroniku. Za husitských válek byl klášter vypleněn. Archeologové se výzkumu milevského kláštera věnují několik měsíců. Na jaře v objektu nalezli tajnou chodbu a v ní nyní dutinu s částí uctívaného hřebu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony