Kopie Turínského plátna byla v Broumově objevena před 20 lety

Kopie Turínského plátna byla v Broumově objevena před 20 lety
14. ledna 2019 Události Autor: Hana Strašáková

Broumovský klášter si v sobotu připomněl 20 let od objevení kopie Turínského plátna. Vzácný artefakt našel v lednu 1999 současný správce kláštera Přemysl Sochor společně s tehdejším správcem Norbertem Josefem Zemanem. "Věděli jsme, že tam je uloženo něco, co se Turínského plátna týká. Bylo to zřejmé z nápisu SANCTA SINDON na štukovém věnci. Domnívali jsme se, že se tam bude nacházet třeba nějaká nitka z originálu nebo něco podobného," řekl Přemysl Sochor.

Plátno bylo ukryto za štukovým věncem v klášterním kostele svatého Vojtěcha. "Objevili jsme tam složený pruh látky. Nejdříve jsme byli zklamáni, ale k našemu údivu po rozbalení byl vidět otisk lidského těla a zprostřed vypadla latinsky psaná listina. Nebylo pochyb, že jde o veliký objev," řekl správce kláštera. Na světě existuje asi 40 kopií plátna a broumovský exemplář patří mezi nejzdařilejší. Pochází z roku 1651. "Je unikátem v celé střední Evropě. Severně od Alp se kromě této žádná jiná historická kopie Turínského plátna nenachází," dodal Sochor. Rozměry broumovské kopie jsou téměř shodné s italským originálem, který má 4,36 metru na délku a 1,1 metru na šířku. Na plátně je vidět obtisklá postava Krista sňatého z kříže o výšce 170 až 180 centimetrů z přední i zadní strany. Malba na lněné látce je vykreslena čtyřmi odstíny hnědavé barvy. Uprostřed má latinský text "vytaženo z originálu". Kopie Turínského plátna byla při slavnosti přikládána k originálu, aby získala punc posvátnosti.

Z průvodní listiny vyplývá, že plátno daroval v roce 1651 turínský arcibiskup Julius Caesar Bergiria opatu u svatého Mikuláše na Starém Městě pražském, pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Matoušovi Ferdinandovi Sobkovi z Bílenberka. Ten plátno za svého života daroval broumovskému klášteru. "Relikvii si v klášteře nesmírně cenili. Při barokní přestavbě počítali s tím, že ji uloží někde na čestné místo," doplnil informace o získání Turínského plátna Přemysl Sochor. "Co je zajímavé, neudělali žádnou poznámku třeba v seznamu barokních relikvií. Určitě to někdo před námi otevřel, ale asi nevěděl, co to je nebo jakou to má cenu, a tak to přečkalo celé věky i dobu komunismu.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony