13+

V pořadu 13+ reagujeme na současné dění a ptáme se na podrobnosti. Každý všední den po zprávách v jednu odpoledne sledujte rozhovory, ve kterých se vydáváme k jádru událostí, a debaty našich hostů k otázkám probíraným ve veřejné debatě. 13+, to jsou aktuality v souvislostech.

Papež František: I homosexuálové mají na rodinu právo

Papež František: I homosexuálové mají na rodinu právo

22. října 2020, 16:07

Svatý otec v dokumentárním snímku Francesco od režiséra Evgeny Afineevského, který měl premiéru včera na filmovém festivalu v Římě, poprvé veřejně podpořil registrované partnerství homosexuálních párů. 

13+: Vatikán na nejisté půdě vztahů s Čínou

13+: Vatikán na nejisté půdě vztahů s Čínou

22. října 2020, 13:59

Vatikánský státní sekretariát a čínské ministerstvo zahraničí potvrdily prodloužení dosavadní dvoustranné dohody o kompetencích při jmenování biskupů o další dva roky. "Svatý stolec považuje počáteční uplatňování dohody - která má velkou církevní a pastorační hodnotu - za pozitivní díky dobré komunikaci a spolupráci mezi stranami v dohodnutých věcech a hodlá pokračovat v otevřeném a konstruktivním dialogu pro přínos pro život katolické církve a pro dobro čínského lidu," stojí v dnešním vatikánském komuniké. Tématu jsme se věnovali v dnešní relaci 13+ mimo jiné kvůli kritice, která vůči dohodě zaznívá zevnitř církve či od amerického ministra zahraničí Mikea Pompea.

13+: S ekonomem a političkami o Česku směřujícím k lockdownu

13+: S ekonomem a političkami o Česku směřujícím k lockdownu

21. října 2020, 14:16

"Je to další rána té naší nevyrovnanosti. Kdyby naše ekonomika dokázala být vyrovnaná a balancovat, nebyla by to tak špatná zpráva. Jsme ale zvyklí utrácet, nemáme moc velké rezervy na špatné doby," poznamenal ekonom Tomáš Sedláček k hospodářských dopadům pandemie koronaviru, k nimž se přidá vládou vyhlášený podzimní lockdown.

Koldinská: Účast papeže na Modlitbě za mír je impulzem pro ostatní náboženství

Koldinská: Účast papeže na Modlitbě za mír je impulzem pro ostatní náboženství

20. října 2020, 16:33

Modlitbu za mír, na níž se setkávají příslušníci řady světových náboženství, pořádá každoročně Komunita Sant’Egidio. Shromáždění se koná v duchu legendárního mezináboženského setkání v Assisi, které roku 1986 svolal papež Jan Pavel II. Jednalo se tehdy o událost do značné míry přelomovou – za světový mír se veřejně modlili křesťané spolu s muslimy, židy, hinduisty či buddhisty. O letošní Modlitbě za mír, konané dnes (od 16 do 19 hodin) v Římě, jsme v pořadu 13+ hovořili s českou zástupkyní hnutí, právničkou prof. Kristinou Koldinskou.

13+: O svobodě projevu a jejím omezování s ústavním právníkem

13+: O svobodě projevu a jejím omezování s ústavním právníkem

20. října 2020, 15:30

Od října platí v tuzemsku řada omezení v souvislosti s krizovými opatřeními české vlády. Ta mimo jiné omezila právo se shromažďovat. Toto a další vládní nařízení se rozhodli nerespektovat někteří účastníci nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí, kteří se tvrdě střetli s policií. Přestože mnozí politici zásah policie chválí, demonstranti naopak mluví o potlačování svých základních práv a svobod, včetně svobody shromažďovací nebo svobody slova. O tom, kde mají tato práva hranice a zda jsou základní lidská práva v ČR skutečně ohrožena, jsme hovořili s ústavním právníkem Ondřejem Preussem.

Náš společný domov - brněnské biskupství zve k cestě podle Laudato si´

Náš společný domov - brněnské biskupství zve k cestě podle Laudato si´

19. října 2020, 16:11

Brněnské Diecézní katechetické centrum připravilo dlouhodobý projekt s názvem Náš společný domov. Jedná se o aktivity v duchu papežské encykliky Laudato si, půjde o plnění různých výzev a úkolů. Projekt potrvá od této soboty do 24. května 2021.

13+ o situaci v Polsku s publicistou Šubrtem

13+ o situaci v Polsku s publicistou Šubrtem

19. října 2020, 15:41

Papež František o víkendu přijal rezignaci biskupa v polské Kaliszi Edwarda Janiaka, obviněného z nedostatečného zásahu proti sexuálnímu zneužívání dětí kněžími v diecézi. O skandálech měl vědět už od roku 2016, do povědomí veřejnosti se dostaly prostřednictvím filmů bratří Tomasze a Marka Sekielských, které v Polsku vzbudily velkou pozornost. Svatý Otec Janiaka už v červnu odvolal z funkce diecézního biskupa  a dočasně nahradil lodžským arcibiskupem Gregorzem Ryśem. Toho nyní potvrdil ve funkci kaliszského biskupa. O širších souvislostech dnes v relaci 13+ hovořil publicista a překladatel z polštiny Jaroslav Šubrt. 

Druhá vlna epidemie zasahuje také sociální zařízení

Druhá vlna epidemie zasahuje také sociální zařízení

16. října 2020, 14:59

Nekašlejme na druhé - tak se nazývá výzva nevládních organizací z oboru sociálních služeb, pečovatelství či vzdělávání. V souvislosti s druhou vlnou epidemie koronaviru nabádá k dodržování základní pravidel při epidemii, k soucitu s těmi, kterým může nemoc vážně uškodit a také k podpoře lidem v okolí. K výzvě se připojila také Charita Česká republika. "Lidé tuto chorobu začínají podceňovat a pochybovat o jejích dopadech," říká  ředitel Charity Lukáš Curylo.

Papež František: Spojme síly k prolomení lhostejnosti. Vzdělání je aktem naděje.

Papež František: Spojme síly k prolomení lhostejnosti. Vzdělání je aktem naděje.

15. října 2020, 15:03

"Až 10 milionům dětí v důsledku ekonomické situace a pandemie hrozí přerušení školní docházky, čímž by se ještě více prohloubila alarmující edukativní nerovnost. Mnohé mezinárodní průzkumy mluví o globální katastrofě ve vzdělání, která může mít nesmírný dopad na dnešní svět," uvedl papež František v poselství k účastníkům konference, kterou tento týden na Papežské Lateránské univerzitě v Římě pořádá vatikánská Kongregace pro katolickou výchovu. Konferenci Svatý otec inicioval loni na podzim provoláním, že je třeba podporovat změny v širokém měřítku, aby se vzdělání mohlo stát tvůrcem bratrství, míru a spravedlnosti. Ústředním bodem je podpis manifestu, který má za cíl spojit síly ve prospěch našeho společného domova. 

Vědecký panel: Bezbolestně to nepůjde, kroky musí být důsledné

Vědecký panel: Bezbolestně to nepůjde, kroky musí být důsledné

15. října 2020, 14:58

Berte epidemickou situaci vážně, mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech, nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím - tak zní výzva multioborového panelu vědců, kterou podepsali například biochemik Jan Konvalinka, epidemiolog Petr Smejkal, datový vědec Petr Ludwig, jaderná inženýrka Dana Drábová nebo částicový fyzik a rektor ČVUT Vojtěch Petráček, který byl hostem dnešní relace 13+.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony