Dům po Georgu Ratzingerovi slouží ukrajinským utečencům

Dům po Georgu Ratzingerovi slouží ukrajinským utečencům
24. března 2022 Události Autor: Daniel Blažke

Dům zesnulého bratra emeritního papeže Benedikta XVI. otevřel své dveře ukrajinským uprchlíkům. Po smrti Mons. Georga Ratzingera 1. července 2020, kdy zemřel ve věku 96 let, byl prázdný až do příjezdu dvou uprchlických rodin.

V domě nyní žijí dvě rodiny z města Honí Plavni, které leží asi 80 kilometrů jihovýchodně od ukrajinského hlavního města Kyjeva, informovala německojazyčná zpravodajská agentura CNA Deutsch.

Rodiny navštívil 23. března biskup Rudolf Voderholzer z Regensburgu. Předal uvítací dary v podobě piva, limonády a mariánské ikony, uvedla regensburská diecéze.

Otec Ruslan Děnisjuk, ukrajinský pravoslavný kněz, se rozhodl opustit Ukrajinu po rozsáhlé ruské invazi, protože s manželkou Hannou čekají v dubnu čtvrté dítě. Odjel autem z Horišni Plavni s Hannou, jejich třemi dětmi Bogdanem (17), Marií (12) a Iljou (11) a jejich 74letou babičkou. Jeli na západ do sousedního Moldavska, pak přes Rumunsko, Maďarsko a Rakousko na více než 1550 kilometrů dlouhou cestu do Německa. Několik dní poté, co rodina našla útočiště v bývalém domě Mons. Ratzingera, se k nim připojila Galina Lysenko a její 13letá dcera Aleksandra, které byly členkami farnosti otce Denysiuka. Manžel Lysenko zůstal na Ukrajině, aby pomáhal bránit Horišni Plavni.

Místní obyvatelé oběma rodinám darovali hrnce, nádobí, oblečení, nábytek a hračky. Bývalá rezidence Mons. Ratzingera patří klášteru kolegiátů sv. Rodiny. Za podpory místního sousedství a katolické sociální organizace Kolpingova rodina byly také obstarány a vybaveny další domy.

Podle Agentury OSN pro uprchlíky uprchlo z Ukrajiny během prvního měsíce války více než 3,6 milionu lidí. Do Německa, země s 83 miliony obyvatel, dorazilo přes 200 000 uprchlíků.

Biskup Voderholzer se 25. března zúčastní celosvětového zasvěcení Ruska a Ukrajiny Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Dále bude 26. března předsedat modlitební bohoslužbě za mír v katedrále v Regensburgu. O hudební doprovod se postará slavný sbor Regensburger Domspatzen, který kdysi vedl právě Mons. Ratzinger. Otec Denysiuk zazpívá modlitbu v církevní slovanštině. Sbírka při mši svaté bude určena na podporu ukrajinských uprchlíků.

Zdroj: www.catholicnewsagency.com

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta pro flétnu a basso continuo G dur - Andante; Autor: Richter František Xaver; Sóla: Válek Jiří - flétna, Knoblochová Monika - cembalo, Nouzovský Petr - violoncello
02:00Za 5 pět
02:46Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Varhanní hudba
05:30Písničky pro sváteční...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony