Čeští dobrovolníci pomáhají zvýšit gramotnost v Africe

Čeští dobrovolníci pomáhají zvýšit gramotnost v Africe
12. srpna 2019 Události

Z Prahy dnes odlétá skupina českých a francouzských dobrovolníků, kteří budou ve Středoafrické republice školit 287 místních učitelů. Program Škola hrou v SAR vytvořila v roce 2015 česká organizace SIRIRI. Cílem je zkvalitnit vzdělávání na prvním stupni středoafrických škol.

"Přijedou třeba učitelé z jedné velké venkovské oblasti, kde učí asi 60 učitelů několik tisíc dětí. Z nich je však jen jeden kvalifikovaný. Ti ostatní jsou tzv. učitelé rodiče, kdy mají sami sotva část základní školy. Učí od osmi ráno do dvanácti a pak odchází pracovat na pole, aby uživili vlastní rodiny," přiblížila Proglasu situaci iniciátorka programu Ludmila Böhmová.

Na programu je interaktivní osvojování si pedagogických principů, výuka, do níž jsou zahrnuty herní prvky, práce se slabikářem v místním jazyce sangu, didaktickými nástěnnými kresbami a živou abecedou. Na závěr dostanou vyškolení učitelé pro žáky pomůcky, se kterými se naučili pracovat a které pro ně zajistila SIRIRI díky podporovatelům. Projekt je z 80 - 90 procent financován individuálními dárci.

Školitelé učitelů v Severoafrické republice pracují ve svém volném čase bez nároku na odměnu. Někteří si berou dokonce dovolenou. "Každý rok jsme sháněli dobrovolníky. V letošním roce jsme poprvé veřejně nikde neinzerovali, že někoho sháníme. Ukázalo se totiž, že naši lektoři z předchozích ročníků o tom mluvili ve svém okolí a z řad jejich přátel se ozývali lidé, z nichž jsme letošní třináctičlenný tým dali dohromady," uvedla Ludmila Böhmová.

Středoafrická republika je jednou z nejchudších zemí světa. Vedle problémů se vzděláním se země potýká i s bezpečnostními problémy. "V současnosti zde nelze vzdělávací program plošně aplikovat. My jej realizujeme v oblasti dvou velkých okresů, které se územím blíží velikosti České republiky. Jedná se o jedna z mála míst, kde je bezpečněji. Skoro 80 procent území totiž vláda nemá pod kontrolou a působí tam ozbrojené rebelské skupiny," popsala situaci Ludmila Böhmová. V žebříčku sledujícím index  prosperity, ve kterém se státy hodnotí nejen z hlediska ekonomiky,  ale také z hlediska dostupnosti vzdělání, úrovně státní správy, bezpečnosti nebo osobní  svobody, se SAR v roce 2018 umístila jako 148. ze 149 sledovaných zemí.

Foto: Jiří Pasz

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony