Jihosúdánský arcibiskup: Podporujte vzdělání našich dětí

Jihosúdánský arcibiskup: Podporujte vzdělání našich dětí
22. května 2018 Události Autor: Filip Breindl

Jak jsme informovali, na návštěvě České republiky je arcibiskup episkopální církve v Jižním Súdánu Bernard Oringa. Absolvuje sérii besed, při které hovoří o problémech své země postižené válkou i o možnosti pomáhat – sám se věnuje podpoře sirotků a neúplných rodin a shání prostředky pro venkovské zdravotnické stanice či pro vzdělávání dětí i dospělých včetně křesťanských pastorů.

Své posluchače v Česku vyzval, aby se především modlili za mír v Jižním Súdánu. Na otázku praktické pomoci africké zemi arcibiskup Oringa odpověděl: "Bylo by mnoho věcí, které lze doporučit, ale to hlavní, co bych chtěl zdůraznit, aby lidé v České republice uvažovali o vzdělání našich dětí. Mnoho lidí u nás není vzdělaných a řada z nich není vůbec schopná žít v míru a pokoji. Z toho důvodu bych chtěl apelovat, pokud by byla nějaká nabídka pomoci, kterou z České republiky lze nabídnout, aby vedla k vzdělání našich lidí. Vím totiž, že pokud by byli vzdělaní, mohli by se sami rozvíjet a chápat podstatu života v lásce a pokoji s druhými lidmi."

Cestu arcibiskupa Oringy, jehož doprovází manželka Susan, organizuje Spolek pro Jižníbernard_oringa Súdán, který vytvořilo několik duchovních Církve bratrské, Křesťanských sborů a dalších nekatolických církví. "Snažíme se, aby se tu Jižní Súdán dostal do povědomí jako statečná země, která se ubránila islamizaci, získala v roce 2011, je to nejmladší stát světa, který se potom bohužel propadl do chaosu, ve kterém teď je. Snažíme se informovat i české křesťany a společně organizovat pomoc. Vše děláme právě přes biskupa Bernarda," popsal místopředseda spolku, ostravský lékař Vít Šmajstrla. Čeští dárci se podle něj podílejí na práci se sirotky či na činnosti venkovské zdravotnické stanice.

Jak jsme na Proglasu informovali, arcibiskup Oringa převzal během návštěvy brněnského kláštera Milosrdných bratří mimořádnou cenu Celestýna Opitze udělovanou za příkladnou péči o nemocné či jinak potřebné lidi. Celý rozhovor s jihosúdánským duchovním přineseme v jednom z červnových vydání pořadu Všimli jsme si.

(foto: br. Martin Macek OH)