Centrum pro osoby bez přístřeší v Brně poskytlo pomoc 90 potřebným

Centrum pro osoby bez přístřeší v Brně poskytlo pomoc 90 potřebným
13. srpna 2020 Události

Centrum v areálu bývalé vojenské střelnice u Anthroposu zřizované Diecézní charitou Brno poskytovalo pomoc lidem bez domova od 17. dubna. V areálu bývalé vojenské střelnice u Anthroposu zajišťovali dobrovolníci a zaměstnanci charity od poloviny dubna klientům také pravidelnou stravu, prostor pro osobní hygienu a výměnu šatstva, základní zdravotní péči nebo poradenství. 

Lidé bez domova se mohli setkat i s Armádou spásy či se zapojit do programu Prevence bezdomovectví, navštěvovali je také pracovníci poradny centra CELSUZ a Terénní služby svatého Františka. Postupně odcházeli na ubytovny, do azylových domů či nocleháren, potřební především z řad cizinců se vrátili domů.

Jak zmiňuje ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman, nikdo v areálu neměl pozitivní testy na koronavirus. Ke službám pro klienty dále uvedl: „Poskytovali jsme jim i právní poradenství, často ti lidé byli v dluzích. Zároveň jsme je doprovázeli, aby byli schopní pokračovat dál v našich službách. Já to hodnotím velmi pozitivně, získali jsme tu úplně nové zkušenosti. Řekl bych, že i klienti měli v přírodě úplně jinou náladu, takže se s nimi i daleko lépe pracovalo. Měli jsme tu i agresivní klienty, kteří šli svou agresivitu vybít ven do zeleně, takže jsme je nemuseli nijak umravňovat. Když se vrátili zpátky, byli zase v pořádku a dalo se s nimi dál pracovat.“

Původní kapacitu centra charita pro velký zájem navýšila na 50 míst, která byla po celou dobu zaplněná. Většina lidí bydlela ve stanech nebo dočasných přístřešcích. Vedoucí služeb pro osoby v krizi a bez domova Diecézní charity Brno Veronika Imrichová vyzdvihla další aktivity centra a popsala jeho cíle: „Velmi důležitá byla pomoc spolku Medici na ulici, který poskytoval základní ošetření a diagnostiku. V neposlední řadě – a to považujeme za nejdůležitější věc – je poradenství v oblasti bydlení. Snažili jsme se společně s kolegy vytvořit bezpečný prostor, díky kterému získají klienti čas k tomu, aby se mohli zaměřit na řešení své životní situace, a nemuseli při tom každodenně řešit, kde se nají, umyjí, nebo kde budou spát. Na klientech pozorujeme změny. Spousta z nich pokročila v řešení svého života. Hodně jich využívalo služby spolku Medici na ulici, takže se výrazně zlepšil jejich zdravotní i psychický stav.“

Jihomoravský kraj se dobrovolníky z centra rozhodl ocenit za jejich práci během krizové situace.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony