Aplikace pomáhá potravinovým bankám lépe komunikovat s obchody

Aplikace pomáhá potravinovým bankám lépe komunikovat s obchody
16. března 2023 Události Autor: Adéla Šimoníková

Potřeba potravinové pomoci v Česku stále roste. Podle tiskové zprávy České federace potravinových bank stoupla v roce 2022 stoupla o 30 procent. Potravinové banky dodávají potraviny do více než 1300 organizací, které je pak předávají lidem v nouzi. Dodávání potravin nyní začala usnadňovat aplikace Foodiverse.

K nouzi o potraviny přispěla také uprchlická krize spojená s válkou na Ukrajině a také krize ekonomická. Kromě potřebných však vzrostl také zájem ze strany dodavatelů, především obchodních řetězců. Dodávání potravin do organizací, které pak potraviny distribuují, pomáhá aplikace Foodiverse. „Fooddiverse je vlastně nástupcem aplikace FoodCloud, která byla přímo napojená na irské potravinové banky. Znamená to tedy, že naši kolegové v Irsku vytvořili aplikaci právě proto, aby co nejvíce zefektivnili sběr přebytečných potravin z obchodního řetězce. V Čechách ji potom jako první zavedl obchodní řetězec Tesco," sdělila Proglasu Veronika Lachová, ředitelka České federace potravinových bank. Aplikace funguje na principu nabídky přebytku a jejího přijmutí nebo odmítnutí. „Když má obchod přebytečné potraviny, tak místo toho, aby se na místo automaticky vydávalo auto potravinové banky, tak do aplikace zadá kolik toho nabízí, zda nějaké přebytky má. Dále obchod zadá v kolik hodin je možné jídlo vyzvednout a o jaký typ potravin se jedná."

Výhodou této aplikace je podle Lachové efektivita svozů. „Máme nejen více informací o tom, co se v rámci dne z obchodů sváží, ale také víme, jaké jsou to produkty a kdy budou připravené. Dalším velkým zlepšením v rámci efektivity je takzvané Kaskádovité darování. Pokud potravinová banka nebo některá organizace dar odmítne, tak se okamžitě nabízí dalším. Když někdo dar nevyužije, má možnost někdo jiný, což je skvělé. A v neposlední řadě je výhodou funkce elektronických protokolů, což je vlastně v souladu s moderními trendy. Snažíme se nejít cestou papíru. Veškeré protokoly se posílají na maily a jsou v elektronické podobě."

Poslechněte si celý rozhovor s Veronikou Lachovou, ředitelkou České federace potravinových bank. Vede jej moderátorka Monika Tintěrová:

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony