Brněnská konference Mary's Meals: Dát nejchudším dětem vzdělání a jídlo znamená dát jim naději

Brněnská konference Mary's Meals: Dát nejchudším dětem vzdělání a jídlo znamená dát jim naději
22. ledna 2023 Události Autor: Laura Hájková

V prostorách Biskupského gymnázia v Brně dnes probíhá konference podporovatelů a dobrovolníků Mary's Meals – hnutí, které mění životy školáků v nejchudších zemích tak, že jim v místě vzdělávání denně poskytuje jídlo. 

Tuzemskou činnost nevládní charitativní organizace Mary's Meals (tzn. Mariino jídlo) přiblížil Proglasu mluvčí Marek Telička: „Jsou to akce propagačního charakteru, ať už jarmarky nebo běh, který děláme vždy v dubnu. Býváme vždy na Katolické charismatické konferenci a na řadě festivalů.“ V celé republice má hnutí asi 600 dobrovolníků. Na brněnské setkání se přihlásilo 150 lidí, dorazit jich podle Teličky mohlo asi o 30 méně. 

V rámci programu se uskutečnilo několik přednášek a workshopů na témata aktivit Mary's Meals u nás a ve světě. Mezi hosty hlavní části byl Danny Gomwe, ředitel organizace Mavambo Orphan Care, která s Mary's Meals od roku 2019 spolupracuje na výživě dětí v Zimbabwe. „Podporujeme 119 000 dětí. Dáváme jim jídlo v místech, kde se vzdělávají. S Mary´s Meals věříme, že pokud poskytneme vzdělání a jídlo, bude tu naděje pro budoucnost a boj s chudobou,“ uvedl.

Organizace Mary's Meals kromě Zimbabwe poskytuje stravu dětem v 17 zemích, například v Somálsku, Zambii nebo Jižním Súdánu. Jedná se o pokrmy z lokálních potravin. Strava pro jedno dítě na školní rok vyjde v přepočtu na 550 korun.

Poslechněte si celou reportáž naší stážistky Laury Hájkové: