Adventní kampaň Místo u vánočního stolu pomůže dětem nejen o Vánocích

Adventní kampaň Místo u vánočního stolu pomůže dětem nejen o Vánocích
24. listopadu 2022 Události Autor: Jitka Uhnavá

Charitativní organizace Mary's Meals, která působí v nejchudších regionech světa, představila adventní výzvu s názvem Místo u vánočního stolu. Organizace se dlouhodobě věnuje zajišťování školních obědů nebo alespoň jednoho teplého jídla denně dětem ve školách. Skrze to je chce motivovat ke vzdělání.

V této iniciativě pokračuje i adventní kampaň. „To, že jsme na tom v Česku ekonomicky dobře, se projevuje i přímo u vánoční tabule, která mnohé domácnosti vyjde i na tisíce korun. Přitom lze za částku mnohem nižší, konkrétně za 459 Kč, zajistit celoroční školní stravování jednomu hladovějícímu školákovi v některé z chudých zemí. A právě na to chceme v kampani Místo u vánočního stolu upozornit,“ popsal Proglasu projektový manažer Marek Telička.

Činnost charitativní organizace podle Teličky nepříznivě ovlivňuje energetická krize. „Kvůli růstu cen potravin a pohonných hmot rostou také náklady na výživu dětí. Ta nejistota je přitom v chudých zemích často mnohem výraznější než v Evropě. Dochází tak k nerovnováze, protože objem nám zasílaných darů neroste stejným tempem jako ceny. Z tohoto úhlu pohledu bychom tedy chtěli dosáhnout toho, aby objem získaných prostředků rostl alespoň takovou měrou, jakou stoupají celosvětové ceny,“ vysvětlil Telička. Zároveň dodal, že Mary's Meal děkuje za každý příspěvek. „Jsme vděčni za každý malý dar, každý drobný skutek lásky, protože právě z nich se skládá toto velké dílo,“ uvedl ve vysílání Proglasu.

Celý rozhovor, který s Markem Teličkou vedla Adriana Růžičková, si můžete poslechnout tady: