Adventní kalendář naruby pomáhá potřebným

Adventní kalendář naruby pomáhá potřebným
30. listopadu 2021 Události Autor: Nikola Samcová

Spolek Ukliďme Česko ve spolupráci s Diecézní Charitou Brno pořádá iniciativu, která během adventu obdarovává potřebné. Z adventního kalendáře si tentokrát lidé neberou, ale dávají.

Cílem obráceného adventního kalendáře je, aby člověk odložil každý den jednu věc, kterou už nepotřebuje a která by mohla být užitečná pro někoho jiného. K potřebným se věci dostanou skrz brněnskou Charitu. Autorem myšlenky je spolek Ukliďme Česko. „Kromě toho, že uklízíme s dobrovolníky černé skládky a nepořádek, jsme spustili novou aplikaci s názvem Kam s ním. Ta má poradit, kam s nejrůznějšími druhy odpadu. Ale hlavně s věcmi, které by mohly získat nový život a vlastně by se tím odpadem vůbec stát nemusely. A odtud už byl jenom kousek k tomu se domluvit s Diecézní Charitou v Brně, abychom tuto myšlenku uvedli v život,“ řekl Proglasu za spolek Radek Janoušek.  Lidé mohou darovat především teplé zimní oblečení. „Původně jsme výzvu chtěli zaměřit trochu šířeji. Aby ji ale vůbec šlo uvést do praxe, zaměřili jsme se po konzultaci s Charitou na oblečení. Hlavně pánské teplé oblečení jako mikiny, bundy nebo tepláky. Může se darovat ale i spodní prádlo, samozřejmě i obuv, ponožky, nebo třeba i spacáky. Prostě takové praktické věci pro lidi bez domova,“ shrnul Janoušek.

Projekt proběhne letos poprvé, a to zatím pouze v Brně. Vybrané ošacení bude rozděleno zejména lidem bez domova a lidem v hmotné nouzi. Sesbírané věci pak během ledna 2022 mohou zájemci nosit vždy v úterý, čtvrtek a pátek od 9 do 13.30 hodin do Charitního bazaru Baltazar. „Bazar je hned za autobusovým nádražím Zvonařka, takže i lidé z okolí, kteří do Brna dojíždějí, to budou mít kousek,“ uvedl Janoušek. Autoři projektu by v následujících letech rádi rozšířili sbírku na celou Českou republiku. Pracovníci Charity zároveň prosí, aby lidé nedarovali oblečení z neprodyšného materiálu, obleky, pyžama, nebo dětské oblečení. Místa, kam odevzdávat další využitelné věci, jako hračky, knihy, či vybavení domácnosti, jsou dohledatelná v aplikaci Kam s ním.

Textilní banka Baltazar za poslední tři roky sesbírala pomocí 20 sběrných kontejnerů a centrálního skladu přes 1141 tun textilu. Koordinátor Textilní banky Filip Habrman na jejím webu uvedl: „Baltazar jsem opětovně zakládal v roce 2013, kdy bylo středisko téměř před uzavřením. Nový koncept jsme postavili na čtyřech pilířích: uživit se bez pomoci státních financí, zaměstnat spoluobčany, kteří jsou na trhu práce ohroženi, poskytnout šatstvo zdarma všem lidem bez rozdílu, pokud tito lidé procházejí životní finanční krizí, a snížit obsah šatstva, které končí na skládkách.“ Poslední pilíř souzní i s cíli spolku Ukliďme Česko. Ten vznikl také v roce 2013 a jeho hlavní činností je organizování celorepublikové úklidové akce, jejímž cílem je aktivně bojovat proti černým skládkám a nepořádku v českých městech, vesnicích a přírodě.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony