Pro sbírku Vánoční hvězda je letos připraveno 45 tisíc květů

Pro sbírku Vánoční hvězda je letos připraveno 45 tisíc květů
8. listopadu 2021 Události Autor: Nikola Samcová

Charitativní sbírka pořádaná organizací Šance pomáhá hematologicky, onkologicky a chronicky nemocným dětem a jejich rodinám na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Výtěžek jde jak na zlepšení podmínek léčby v nemocnici, tak také samotným pacientům.

Letošní 24. ročník startuje 22. listopadu, lidé si mohou vánoční hvězdu kupovat do 10. prosince a přispět tak dětským pacientům v Olomouci. Pryšec nádherný, známý pod názvem vánoční hvězda, pro tuto příležitost pěstuje olomoucké Florcenter. Letos jich připravili zhruba 45 tisíc. Veřejnost si je bude moct zakoupit každý den v Olomouci v dětské galerii na Dětské klinice, v Galerii Caesar nebo v Mammacentru. Další místa zájemci najdou na webu sbírky. Velký úspěch má podle Herty Mihálové, ředitelky organizace Šance, která sbírku pořádá, objednávání květin do škol a firem. Samotné objednávání probíhá v době sbírky, mnoho podniků si je ale zamlouvá předem. „Školy hlavně potřebují zajistit dopravu na místo, takže si zamlouvají, který den jim objednané květiny dovezeme. Předobjednávají už teď, aby si zajistily, že květiny dostanou včas. Já se snažím auta naplňovat tak, aby nejela poloprázdná. Polovinu dní mám už obsazených,“ prozradila Proglasu Mihálová.

Přestože se v loňském roce kvůli covidu nemohlo prodávat v obchodních centrech a školy byly spíše zavřené, vybraly se téměř dva miliony korun. Část výtěžku se využila na náklady spojené s letošní sbírkou, většina pomohla Dětské klinice a jejím klientům. „Fakultní nemocnice zajistila na Dětské klinice dvě velké rekonstrukce. My jsme udělali takový ten nadstandard. Dětem jsme pořizovali do herny nové hračky, pro rodiče a zdravotníky jsme vybavili kuchyňky novými spotřebiči, vymalovali jsme hemato-onkologické oddělení. Kromě toho jdou peníze i dětem. Nakupujeme dárky k narozeninám, po ukončení léčby, když odcházejí na transplantaci kostní dřeně nebo na Vánoce. Organizujeme a přispíváme i na rekondiční pobyty v Římě,“ přiblížila ředitelka Šance.

Hlavním posláním neziskové organizace je humanizovat náročnou léčbu dětí a pomáhat malým pacientům a jejich rodinám v průběhu celé nemoci až po návrat do běžného života. Sbírka Vánoční hvězda existuje 24 let. Nápad pomáhat prodejem pryšce nádherného přinesla do Česka maminka nemocného dítěte z Itálie, kde se sbírka pořádá celoročně. Prodej původně mexické květiny se musel přizpůsobit českým podmínkám. Od té doby se květina prodává k charitativním účelům na Moravě každoročně v období před Vánoci.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony