Šabatová: Naslouchání xenofobním hlasům je cesta do pekel

Šabatová: Naslouchání xenofobním hlasům je cesta do pekel
27. ledna 2021 13+, Události Autor: Eva Svobodová

V Mezinárodní den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti se s hosty vysílání zamýšlíme nad situací současné české společnosti. Nakolik jsme imunní vůči projevům antisemitismu a xenofobie? Jaký je náš postoj k menšinám, speciálně k té romské? Na zhodnocení jejích zkušeností v této oblasti jsme se v dnešní relaci 13+ ptali Anny Šabatové – někdejší spoluzakladatelky Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, signatářky Charty 77, veřejné ochránkyně práv z let 2014-2020.

Myslím si, že pořád není připomínán dostatečně. Je to jen část společnosti, která si uvědomuje závažnost těchto připomínek,“ řekla Anna Šabatová k úrovni připomínání obětí nejen holokaustu, ale obecně zločinů proti lidskosti a různých forem diskriminace.

Ve společnosti je hodně nenávisti, na kterou není dostatečně reagováno,“ soudí Šabatová. Podle ní jsou v současnosti diskriminovaní zvláště Romové a uprchlíci. Také antisemitismus však dle jejích slov „znovu vystrkuje růžky, což souvisí s novými technologiemi. Co dříve lidé řekli někde v hospodě, nezaznívalo tak ve veřejném prostoru a neovlivňovalo další lidi.“

Již jako ombudsmanka se Šabatová ve velké míře angažovala v případech diskriminace romské menšiny a v obraně jejích práv pokračuje i nyní: „Zítra pojedu do Varnsdorfu, kde obec, přestože má bydlení, nechce dát pracující romské rodině bez dluhů sociální byt a posílá je na velmi hnusnou a drahou ubytovnu. To je nepřijatelné, ale bohužel to prochází,“ uvedla. V obdobném případě, který zaznamenala ve Znojmě, Šabatová na adresu tamního vedení města řekla: „Místo aby poslouchali své svědomí, respektive dbali morálky a práva, raději poslouchají xenofobní hlasy a dělají to pravděpodobně (do hlav jim nevidím) ze snahy zalíbit se voličům, aby byli znova voleni. Ale to je cesta do pekel.“

Ohledně svého nástupce v úřadu veřejného ochránce práv Stanislava Křečka řekla, že namísto obrany diskriminovaných lidí, zvláště Romů, „ospravedlňuje předsudky a diskriminační jednání“. Nebezpečí spatřuje zejména v tom, že se snižuje důvěryhodnost úřadu ombudsmana. „Hlavně to odrazuje oběti diskriminace, aby se na obránce práv obrátily, protože nevěří, že bude jejich stížnost dobře posouzena. To mě velmi mrzí. Myslím, že dřív byla důvěra v této oblasti větší.“

Zajímalo nás také, jak coby osobnost s mnohaletou praxí v oblasti lidských práv vnímá současné kritiky vládních opatření, kteří argumentují, že koronavirová omezení znamenají porušování práv českých občanů: „Jsem přesvědčená, že to není na místě. Dnes jsou omezována práva všech lidí v Evropě v míře, která je nezbytně nutná, abychom chránili lidské životy. Lidský život je nejvyšší hodnotou. Podnikání či to, jestli nosím roušku, proti tomu nemůže převážit. Je samozřejmě důležité ty podnikatele odškodnit, což stát zatím dělá jen do nějaké míry a jistě je třeba to dělat důsledněji. V každém případě si ale myslím, že není legitimní požadavek, aby vláda opatření zrušila. Pusťte si rádio, děje se to v celém světě a je to naštěstí úcta k lidskému životu, která nás vede k tomu, že se jako společnost omezujeme, aby se předešlo zbytečným úmrtím.

Celý rozhovor s bývalou ombudsmankou Annou Šabatovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

foto: Majda Slámová

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony