Hlavně nediskriminovat, říká předsedkyně helsinského výboru Šabatová

Hlavně nediskriminovat, říká předsedkyně helsinského výboru Šabatová
21. března 2012 Události Autor: Kateřina Kovaříková

Ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská síť proti rasismu, vyplývá, že v Evropě přibývá rasismu a diskriminace lidí s odlišnou barvou pleti. Při příležitosti Mezinárodního dne za odstranění diskriminace ji v Praze představil Český helsinský výbor.

V Česku podle této zprávy postavení migrantů ztížila novela cizineckého zákona a oslabily i instituce, které mají lidská práva prosazovat. Přetrvává také diskriminace Romů. „Romové jsou ne jednotlivě, ale masově diskriminování v oblasti v přístupu k bydlení, na oblast práce a vzdělávání,“ vysvětluje předsedkyně helsinského výboru Anna Šabatová: „A právě ta situace ve vzdělávání nám zadělává na budoucí problémy. Vzdělanému Romovi se přeci jen práce najde snáz než tomu, který má základní školu.“

Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace připadá každý rok na 21. března jako připomínka masakru, který se odehrál 21. března 1960 v Jihoafrické republice. Tehdy jihoafrická policie ve městě Sharpeville rozstřílela pokojnou antirasistickou demonstraci, která protestovala proti zákonům apartheidu. Výsledkem policejního zásahu bylo 69 mrtvých a dalších několik desítek zraněných. Mezinárodní den poté ustavilo v roce 1966 Valné shromáždění Organizace spojených národů.

Na dnešní událost se prostřednictvím několika aktivit rozhodlo poukázat také středisko Khamoro pro etnické menšiny a poradenství Charity Olomouc. Večer zakončí pracovníci Charity mší svatou, která začne v olomouckém kostele Neposkvrněného početí Panny Marie začne v 18 hodin. Úmysl bohoslužby obětují na odstranění rasové diskriminace.

"Upozornit na problém nemůže být nikdy chybou - musíme se stále snažit na diskriminaci neustále upozorňovat. Ale hlavně nediskriminovat, to je ten základ,“ dodává Šabatová.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony