Česko stále nemá zmocněnce vlády pro lidská práva

10. prosince 2013 Události Autor: Jan Krejčí

V souvislosti s mezinárodním Dnem lidských práv uspořádal Český helsinský výbor ve spolupráci se sdružením Romea konferenci věnující se problematice ochrany práv člověka. V otevřeném dopise zaslaném státníkům například poukázal na témata, kterým by se čeští politici měli věnovat. Za nejpalčivější problém považují autoři výzvy neobsazenost pozice zmocněnce vlády pro lidská práva.

„Oblastí, na které upozorňujeme, je celkem čtrnáct. Jsou tam jednak věci celkové, jakoby komplexní koncepční problémy, jako třeba přijetí nějaké dlouhodobé strategie ochrany lidských práv. Pak tam jsou věci konkrétní jako například přijetí zákona o bezplatné právní pomoci nebo otázka vlastní vymahatelnosti zákona o antidiskriminaci. Dále je tam otázka pokračování rušení institucí pro zdravotně postižené nebo seniory a jejich nahrazování novými komunitními službami,“ hovořila o vybraných problémech ochrany práv v Česku členka předsednictva Českého helsinského výboru Lucie Rybová. 
 
S aktuální politickou situací souvisí i obsazení postu zmocněnce, jehož úkolem je kontrolovat dodržování lidských práv. Rybová připustila i zřízení ministerstva. „V tuto chvíli se jedná o tom, kolik bude ministrů, kdo to bude. My chceme, aby ta agenda nezůstala bez povšimnutí a aby se s postem ministra počítalo. Pozice zmocněnce se v dlouhodobé perspektivě neosvědčila,“ uvedla k problematice Rybová.
 
Výbor podle své zprávy rovněž upozornil politiky na řadu naléhavých problémů týkajících se ochrany lidských práv v České republice a zejména pak na absenci dlouhodobé vize a konkrétních kroků vlády v této oblasti. „Většina obeslaných politických stran projevila zájem o nastíněných problémech diskutovat. Výzvu k řešení otázky obsazení pozice zmocněnce vlády nebo ministra pro lidská práva jsme zaslali i členům Rady vlády pro lidská práva, která bude zasedat v příštím týdnu,“ uzavřela Rybová. 

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony