Historik Cvrček: Normalizační úřady tutlaly případy obětí okupačních vojsk

Historik Cvrček: Normalizační úřady tutlaly případy obětí okupačních vojsk
20. srpna 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Podle Ústavu pro studium totalitních režimů si okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy jen v samotném roce 1968 vyžádala 137 životů čs. občanů, další oběti přibývaly v příštích letech. Tématu jsme se věnovali s historikem Lukášem Cvrčkem, který se civilními oběťmi srpna 68 zabývá v rovině badatelské, ale i v iniciativě zaměřené na uchování památky obětí.

V rozhovoru vysvětlil, proč neznáme celkový počet lidí v Česku a na Slovensku, kteří přišli o život v souvislosti s invazí a následným pobytem sovětské armády trvajícím do roku 1991. "Invaze znamenala také obrovský chaos a ochromení činnosti těch státních složek, které by tyto události za normálních okolností evidovaly. To se týká zejména srpnových událostí roku 1968. V pozdějším období problém přinesla snaha normalizačního režimu tyto události tutlat. Byla účelově sváděna stopa, informace pro veřejnost byly mateny, aby se zamezilo zjištění, že pachateli těch úmrtí a vražd byli okupační vojáci," vysvětluje Lukáš Cvrček. 

Podle něj se na jednotlivých tragických událostech projevila například nedostatečná příprava a nekázeň okupačních vojáků, která se projevila při řadě dopravních nehod nebo při incidentech, kdy armádní hlídka střílela po civilním vozidle nebo opilí vojáci použili zbraň. "Na vině byla i určitá indoktrinace, kdy se politruci okupačních vojsk snažili vybudit zápal, že bojují proti kontrarevoluci. U některých ustrašenějších jedinců to vedlo k přehnaným reakcím na banální podněty," připojuje Lukáš Cvrček a zmiňuje i skutečnost, že pachateli násilných činů vůči československým obyvatelům byli v některých případech dezertéři či vojáci stíhaní za jiné přečiny. Potrestání bylo v kompetenci okupační armády a podle historika "záleželo jen na její libovůli, jestli dala do Československa vědět, nebo ne. Rozpětí těch trestů bylo různé, od trestu smrti až po velmi mírné tresty. Je případ, kdy došla zpráva, že ten voják dostal trest smrti, ovšem jednalo se o to, že v opilosti zabil kromě československého občana i vlastního důstojníka. V případě, kdy byl úplně bezdůvodně zastřelen 16letý učeň Milan Beránek, byl pachatel sice také potrestán, ale dostal tři roky za nedbalé zacházení se zbraní v opilosti. Je na tom vidět ten rozdíl, že na československých občanech zase tolik nezáleželo," přibližuje Lukáš Cvrček.

Jaké je povědomí v současném Česku o počtu obětí srpnové invaze a jak s jednotlivými příběhy pracovat při vzdělávání mladé generace? Uslyšíte v záznamu celého rozhovoru, který zazněl v druhé části relace 13+.

ilustrační foto: The Central Intelligence Agency, volné dílo

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony