Česko uctilo oběti okupace

Česko uctilo oběti okupace
21. srpna 2020 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Lidé na mnoha místech České republiky si připomínají invazi vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v roce 1968. Některá setkání v rámci akce Odvážně a vytrvale pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii. Památku zemřelých před budovou Českého rozhlasu v Praze uctil pražský primátor Zdeněk Hřib a zástupci ministerstva obrany, armády spolu s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem, který varoval před závislostí na jakékoli nedemokratické zemi. Pamětní desku připomínající události spojené tímto datem v západočeské metropoli odhalil plzeňský primátor Martin Baxa v přítomnosti plzeňského biskupa Tomáše Holuba a dalších představitelů města.   

"Paměť je třeba oživovat a svobodu nemít za samozřejmost!" napsal biskup Holub na twittru k fotografii pamětní desky, která zdobí dlažbu v blízkosti katedrály sv. Bartoloměje.

Osoby zavražděné komunistickým režimem v Brně připomíná projekt Poslední adresa. Formou pamětních tabulek ukazuje na místa, kde tito lidé bydleli. Jedna z těchto upomínek se nachází i na domě v brněnské Kounicově ulici, kde žila Danuše Muzikářová. Ta zemřela v Brně na demonstraci v srpnu 1969, kdy lidé vyjadřovali svůj nesouhlas s okupací Československa. O její připomínku se v loňském roce zasadil brněnský politik Michal Doležel. "Je potřeba na tyto vraždy poukazovat, protože komunistický reřim nebyl represivní jen 50. letech, jak se říká, ale po celou dobu jeho trvání," upozornil Doležel ve dopoledním vysílání Proglasu. 

Zlatou pamětní medaili Jihomoravského kraje za statečnost, kterou projevil při okupaci sovětskými vojsky v srpnu roku 1968, obdržel dnes Otakar Pospíšil. Jako voják se proti okupaci otevřeně stavěl, za což mu hrozila poprava zastřelením. 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony