Atak na základy evropské civilizace – s Pavlem Fischerem o útocích ve Francii

Atak na základy evropské civilizace – s Pavlem Fischerem o útocích ve Francii
30. října 2020 13+ Autor: Filip Breindl

"Francie je na kolenou. Dostala opravdu velký zásah, je pod atakem, jak to označil prezident Emmanuel Macron. Když k tomu připočítáme počínající novou vlnu pandemie koronaviru, která doslova zavírá Francouze v jejich domovech a bere jim možnost pracovat a chodit do společnosti, vidíme Francii v opravdu složité situaci. A to nemluvím pouze o bezpečnosti," řekl ve vysílání Proglasu předseda senátního zahraničního výboru a bývalý český velvyslanec v Paříži Pavel Fischer. Hovořili jsme s ním o ozbrojeném útoku v kostele v Nice a dalších projevech islamistického násilí.

"Máme tady už mnoho příkladů, že samotné základy evropské civilizace, založené na demokracii, svobodě, odpovědnosti jedince, jsou atakovány. Tomu je potřeba se bránit. Možná jsou ty karikatury jednou z posledních křečí, kterou lidé předvádějí proto, aby si ubránili pocit, že ještě žijí ve svobodné zemi," poznamenal Pavel Fischer s připomínkou, že stejně jako v roce 2015 dění kolem útoků souvisí se zveřejněním karikatur proroka Mohameda v satirickém časopisu. "Měli bychom dávat pozor, abychom pro přemíru ohledů nebo opatrnosti se najednou nezačali zříkat věcí, které jsou součástí naší kultury a tradice," řekl senátor, podle něhož například množství křesťanských vtipů či zkazek o Kohnovi a Roubíčkovi dokládá, že i humor postavený na náboženství patří k naší společnosti. Jakkoli se samotné karikatury mohou jevit odporně, požadavek na jejich odstranění přichází ze strany krajně nenávistné islamistické ideologie. Je důležité takto problém pojmenovat, jinak to udělají radikálové z druhé strany, míní Pavel Fischer.

Pro bránění dalšího rozšiřování radikalismu pokládá za důležitý příklad lidí, kteří se obracejí k Bohu. "Bez obrácení naší perspektivy k něčemu, co dává smysl a naději, to nepůjde. Právě věřící lidé v tom mohou ukazovat cestu. Na druhou stranu by bylo chybou se tvářit, že vše lze zařídit pouze svěcenou vodou," zdůrazňuje bývalý český velvyslanec ve Francii s tím, že všichni aktéři veřejného dění - zejména novináři, komentátoři, analytici a politici - mají odpovědnost pojmenovávat, co se ve společnosti děje. "Nikdo by neměl zakrývat, že jsou tu jevy, které vzbuzují velmi vážné obavy. Nelze je omluvit tím, že budeme říkat, že šlo o vyšinuté nebo šílené lidi. To by platilo na jednoho šílence nebo obecního blázna, ale tohle začíná být systém. Proto je potřeba, aby se začal hájit prostor právního státu a demokracie, jinak budeme žít v zemi, která nám už nebude vlastní. To neplatí jen pro Francouze, ale i pro nás," pokračoval Pavel Fischer. Dodal, že je správné, že Česká republika diplomaticky reaguje na protifrancouzské výroky představitelů některých muslimských zemí. Celoevropský rozměr události v Nice podle něj spočívá i v samotném příběhu tuniského útočníka, jehož nedokázala Itálie vyhostit jako odmítnutého žadatele o azyl. "Ochrana hranic a ochrana obyvatel skutečně začíná na hranicích. Pokud se k nám takové živly dostanou a cestou nejsou odzbrojeni od své nenávistné ideologie, máme problém," konstatuje senátor. 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony