Útočník s nožem zabil v prostoru baziliky v Nice tři lidi, podle starosty jde o teroristický útok

Útočník s nožem zabil v prostoru baziliky v Nice tři lidi, podle starosty jde o teroristický útok
29. října 2020 Události Autor: Dominik Číž

Útočník s nožem zabil v jihofrancouzském přímořském městě Nice pravděpodobně tři lidi a několik dalších zranil. Čin se odehrál vevnitř a vně baziliky Notre-Dame v centru města. Pachatel útoku byl zadržen, vyšetřování připadu s podezřením na teroristický motiv se ujala francouzská protiteroristická prokuratura.

Starosta města Christian Estrosi po činu napsal: "Potvrzuji, že všechno nasvědčuje tomu, že se u baziliky Notre-Dame v Nice odehrál teroristický útok". Novinářům později řekl, že útočník během činu i po zadržení provolával větu "Alláhu akbar" (arabsky Bůh je velký). Muž podle posledních informací zabil uvnitř baziliky dvě osoby, přičemž jedna z nich byla nalezena s uříznutou hlavou. Třetí obětí je strážník, jehož tělo se našlo venku.

Podle biskupa z Nice Andrého Marceaua se všechny kostely ve městě uzavřou a až do odvolání zůstanou pod policejní ochranou. "Můj smutek je nekonečný tváří v tvář tomu, co dokážou bytosti, které nazýváme lidskými, učinit," uvedl Marceau ve svém prohlášení a dodal: "Kéž Kristův duch odpuštění zvítězí tváří v tvář těmto barbarským činům."

Čtvrteční útok nebyl podle informací České televize jediným. V obci Montfavet poblíž Avignonu dnes policie zastřelila muže, který ohrožoval kolemjdoucí pistolí a taktéž volal "Alláhu akbar". Terčem útoku se stal také francouzský konzulát v saúdskoarabské Džiddě. 

Útoky se odehrávají v době, kdy se Francie vzpamatovává z brutálního napadení středoškolského učitele Samuela Patyho, kterému mladý muž čečenského původ uřízl hlavu kvůli tomu, že při výuce ukazoval karikatury proroka Mohameda. Následné hájení práva na karikatury a údajné rouhání ze strany francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyvolalo hněv části muslimského světa. Některé muslimské země ho obviňují ze šíření protiislámské propagandy. Zatím není jasné, jestli Macronovo vyjádření s útokem souvisí. Podle starosty Estrosiho je nyní francouzský prezident na cestě do Nice.

Zdroje: ČTK, ČT24, CNA