Ze starosty jáhnem. O víkendu bylo vysvěceno jedenáct nových duchovních

Ze starosty jáhnem. O víkendu bylo vysvěceno jedenáct nových duchovních
21. června 2021 Události Autor: Dominik Číž

Šest jáhnů a pět novokněží přijalo tento víkend svěcení v katedrálách v Praze, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Brně a Ostravě. Letos celkem přibude podle údajů České biskupské konference třináct kněží - včetně řeholních. Jáhny se v sobotu stali také tři bohoslovci z olomouckého arcibiskupského semináře. Jedním z nich je sedmačtyřicetiletý František Šary ze slovenské obce Velký Slavkov, kterou část života vedl jako starosta.

O své dlouhé cestě ke kněžství Šary řekl: "Když mi bylo devatenáct let, tak jsem pocítil touhu stát se knězem. V té době ale naší rodinou otřásla velká tragédie, a tak jsem to odložil na neurčito. Jak šel čas, tak jsem se dostal k jiné práci, kterou jsem miloval, a na kněžství jsem ani vůbec nemyslel."

Šary poté učil na základní škole a následně šestnáct let vedl svou obec jako starosta. Byl také členem školských odborů: "Jak to ale chodí, Hospodin měl úplně jiný plán a můj život nasměroval opět na cestu ke kněžství. A to volání bylo tak silné, že jsem si řekl, že jestli to Hospodin tak chce, tak to teda zkusím a uvidím, jestli to vyjde."

Moderátorka se Šaryho také zeptala, proč si jako Slovák vybral za své působiště právě olomouckou arcidiecézi: "Moje rozhodnutí padlo pro Moravu, protože tuto část České republiky miluju. Se školou jsme jezdili na Velehrad a celý ten kraj pod Buchlovem jsem si zamiloval," uvedl nově vysvěcený jáhen, jehož novým působištěm bude farnost Bílovice u Uherského Hradiště.

Celý rozhovor Františka Šaryho s moderátorkou Kristínou Kubačkovou si můžete poslechnout zde:

 

Foto: Pavel Langer, Člověk a víra