Zahraniční dobrovolníci opravují židovský hřbitov

Zahraniční dobrovolníci opravují židovský hřbitov
18. července 2018 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Dobrovolníci ze zahraničí dnes začali uklízet židovský hřbitov v Holešově na Kroměřížsku. Pomohou i s organizací festivalu židovské kultury Ha-Makom, který ve městě začne v úterý. O akci jsme mluvili s koordinátorem dobrovolníků Františkem Brázdilíkem.

Obrovské obelisky

Projekt v Holešově funguje 12 let, za tu dobu se podařilo opravit obvodovou zeď a napřímit zřícené náhrobky. „Ten židovský hřbitov byl po době komunismu v dost rozpadlém stavu, dvě generace se o to nikdo nestaral. Je tam asi 1500 náhrobků, v prvních letech se musely narovnávat celé ty obrovské obelisky. V posledních letech srovnáváme žulové desky, které ohraničují některé hroby. Dáváme tam geotextilie, na které se dají kamínky, aby to už tak nezarůstalo, a aby byla údržba v příštích letech jednodušší,“ popisuje Brázdilík. Podle jeho slov se s dobrovolníky pracuje dobře. „Přijeli sem hlavně proto, že chtějí něčím přispět jiné komunitě, chtějí se podívat do jiné země,“ dodává.

Kromě úpravy náhrobků a sekání trávy čeká účastníky workcampu třeba výlet do Kroměříže a na Hostýn, zřejmě poprvé ve svém životě si vyzkouší i opékaní špekáčků. Vzájemně si také uvaří jídla typická pro jejich zemi. František Brázdilík se na pořádání akce podílí druhým rokem. O tom, jak se k neobvyklé aktivitě dostal, vypráví: „Narodil jsem se ve vesnici na druhé straně Moravy. Celý život jsem věděl, že tu byla nějaká židovská komunita, ale nic víc jsem neznal. Loni na jaře jsem si řekl, že bych se o tom rád dověděl víc. Zrovna jsem podstoupil kurz vedoucího, a tak jsem se přihlásil právě do Holešova, kde sháněli někoho k dobrovolníkům, aby jim překládal.“ Projekt, který letos potrvá do 29. července, pořádá Městské kulturní středisko Holešov s finančním přispěním Židovské obce Brno a zajišťuje jej nevládní nezisková organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit.

Není to hezký?

Skupinka, která se stará o židovský hřbitov v Holešově, je různorodá. „Máme tu jednoho španělského pilota. On je zrovna vedle mě, tak se strašně směje, protože nechce, abych o něm říkal, že je pilot. Tomu třeba dnešní celodenní déšť vůbec nevadil, když jsme promočení pracovali na hřbitově, protože má výcvik. Je to pilot vrtulníku a vzal si dovolenou, aby sem přiletěl,“ mluví o svých spolupracovnících uznale František Brázdilík. Do jeho skupiny dále patří dva mladí studenti z Francie nebo dvě Mexičanky. „Ty jsou asi nejzkušenější, jedna organizuje kempy pro děti s diabetem. V Mexiku se totiž pije nejvíc Coca Coly, takže oni mají tábory hlavně pro děti z chudších rodin, kde nutriční znalost není tak velká, aby se naučily správně jíst a pít. Ta druhá organizovala workcampy, má dobrovolnické zkušenosti z Kanady, Islandu,“ doplňuje Brázdilík. Letos do Holešova dorazili také bratranec a sestřenice z Turecka. „Taky se rozhodli, že se přijedou podívat do nějaké nové země, zlepší si angličtinu, navštíví jinou kulturu … takže přijeli z Turecka do České republiky opravovat židovský hřbitov. Není to hezký?“

Vykoupili jsme všechny pláštěnky

„Takže to je Španělsko, Mexiko, Francie, katolické země, a Turecko jako taková protiváha, a všichni přijeli na Moravu. Já zním tak radostně, protože teď konečně přestalo pršet. Už jsme vykoupili všechny pláštěnky v Holešově,“ uzavírá František Brázdilík. Skupinku jeho dobrovolníků čeká v následujících deseti dnech kromě další práce na hřbitově také pomoc s přípravou festivalu židovské kultury Ha-Makom.

 

(Obrázek holešovského židovského hřbitova převzat z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:%C5%BDH_Hole%C5%A1ov_14.jpg)

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony