Dobrovolníci pomáhají obnovit zdevastovaný hřbitov

Dobrovolníci pomáhají obnovit zdevastovaný hřbitov
12. července 2018 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Ve Svatoboru  v Doupovských horách na Karlovarsku obnovují dobrovolníci zdevastovaný hřbitov. První práce na zcela zarostlém hřbitově začaly v roce 2016. Prostor se podařilo částečně vyčistit a letos začátkem července už také zvednout některé náhrobky. Řekla to dnes starostka obce Doupovské Hradiště Jarmila Bošková. Záchranu hřbitova vede Spolek pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska, na začátku července se do obnovy zapojily tři desítky lidí.

"Obnova hřbitova bude ještě pokračovat. Chtěli bychom například opravit hřbitovní zeď, postavil hlavní kříž. Celkově bychom chtěli hřbitovu postupně vrátit podobu důstojného pietního místa," řekla Bošková. Na obnově svatoborského hřbitova se obec podílí i finančně. Zajistila například kácení stromů nebo nákup nářadí pro brigádníky. Spolufinancovat by měla i opravu hřbitovní zdi.

Hřbitov byl opuštěn po odsunu německého obyvatelstva po konci druhé světové války  a po začlenění vsi do nově vzniklého vojenského újezdu v roce 1954 byl ponechán svému osudu v nepřístupné oblasti. Celá plocha pohřebiště zarostla stromy a křovinami, po částečném zpřístupnění oblasti náhrobky zdevastovali vandalové. Na začátku roku 2016 byl prostor vyčleněn z vojenského újezdu, nyní patří obci Doupovské Hradiště. Na obnovu hřbitova a současně i záchranu kostela Nanebevzetí Panny Marie pořádá spolek veřejnou sbírku.

NyníPísně
Píseň: Zahradní restaurace (2020); Interpret: Dostál Roman; Album: Dostál Roman: Krása v bodláčí
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony