Velký knižní čtvrtek představil novou knihu o Marii Svatošové

Velký knižní čtvrtek představil novou knihu o Marii Svatošové
18. října 2018 Události Autor: Hana Strašáková

Mezi novými knihami zveřejněnými v knihkupectvích po celé republice se nachází i knižní rozhovor "Neboj se vrátit domů" autora Aleše Palána se zakladatelkou hospicového hnutí Marií Svatošovou. "Při spolupráci na knize mě fascinovala její otevřenost a odvaha. Uvědomil jsem si, že je vlastně taková katolická punkerka. Neuhýbá, nekličkuje a jde přímo k věci," uvedl v rozhovoru Aleš Palán.

Autor knihy je český novinář a spisovatel, který byl za svou tvorbu oceněn Magnesií literou a dalšími cenami. Jak on sám říká, je si vědom, že kniha je určena primárně věřícím, ale otevřenost a láska k životu paní Marie, její dar zapalovat a probouzet v člověku zájem, může oslovit každého čtenáře. "Myslím, že zasáhne i lidi nevěřící, nebo hledající. Má potenciál člověka zneklidnit. Jeho vratkou víru zpevnit, jeho nevíru nahlodat a nabídnout mu smysluplnou a nadějeplnou alternativu," doplňuje Palán.

Marie Svatošová iniciovala vznik hospicového hnutí v Česku. Doteď se svými přednáškami objíždí zaběhlá i nově vznikající hospicová centra, aby dodala odvahu a sílu pracovníkům i klientům. V knize otevřeně hovoří o svých studiích, rodině a víře. Odpovídá ale i na otázky týkající se upřímnosti a blízkosti k pacientovi, eutanázii a přirozené smrti.

Kniha "Neboj se vrátit domů" se dnes objevuje také v e-shopech knihkupectví.