Hospic Anežky České rozšíří své prostory

Hospic Anežky České rozšíří prostory
12. prosince 2017 Události

Hospic Anežky České v Červeném Kostelci na Náchodsku, jako první zařízení svého druhu u nás, by se do příštího roku měl ještě rozšířit. „Plánujeme výstavbu zázemí mobilní hospicové péče spojenou s ambulancí léčby bolesti a se stacionářem,” popisuje ředitel zařízení Miroslav Wajsar.

„Mobilní hospicový tým vyjíždí v okruhu třiceti kilometrů do domácností k lidem, kteří jsou v terminálním a preterminálním stádiu. Ročně navštíví kolem dvou set lidí,” upřesňuje Wajsar, který je zároveň vysvěceným jáhnem. Stavbu s rozpočtem kolem osmi milionů korun zahájí v příštím roce. „Chodí k nám lidé, kteří musí být několik hodin na kapačkách, a je potřeba jim vytvořit odpovídající podmínky. Po dokončení projektu bude materiální zázemí kompletně hotové,” vysvětluje ředitel a pokračuje, „průměrná délka pobytu je u nás jen mezi dvěma až třemi týdny, tedy lidé většinu času tráví doma, proto je mobilní péče a ambulance tolik potřebná.”

Kostelecký hospic nabízí třicet lůžek a ročně obslouží na 400 lidí, z nichž asi 350 v zařízení svůj život dožije. U zrodu centra, poskytujícího paliativní péči s patronkou svatou Anežkou Českou, v prosinci roku 1994 stála lékařka Marie Svatošová. Inspirována obdobným zařízením svatého Kryštofa ve Velké Británii, přivedla tuto myšlenku k životu v roce 1996. Při budování hospice se iniciátoři potýkali i s problémy, „Když jsme před 25 lety hospic zakládali, naráželi jsme na předsudky. Vznikla proti hospicu dokonce petice. Lidé argumentovali tím, že se nebudou dívat na pohřební vozy, sanitky. Radili nám, abychom šli někam do hor. Změnit myšlení a stereotypy bylo to nejtěžší. Během let se ale klima ve městě zlepšilo a troufám si říci, že mnozí jsou na hospic i hrdi,” uvedl ředitel Miroslav Wajsar.

Podle dostupných informací se v České republice nachází kolem čtyř desítek zařízení, které poskytují paliativní péči včetně mobilních nebo také domácích hospiců či ambulancí léčby bolesti.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony