Ve Francii si připomněli zavražděného kněze Jacquese Hamela

Ve Francii si připomněli zavražděného kněze Jacquese Hamela
26. července 2017 Události Autor: Pavel Smolek

Dnes je to přesně rok od chvíle, kdy byl při slavení bohoslužby zavražděn Jacques Hamel. Katolický kněz arcidiecéze Rouen byl již v důchodu a ve farnosti vypomáhal na vlastní žádost. Byl zabit teroristy napojenými na tzv. Islámský stát.

Mezi farníky byl oblíbený pro svou skromnou povahu. Vzpomínková liturgie ve francouzském městě Saint-Étienne-du-Rouvray začala dnes v 9 hodin, tedy ve stejnou dobu jako poslední bohoslužba otce Hamela. Předsedal jí rouenský arcibiskup Dominique Lebrun. Přítomni byli svědkové události, někteří příbuzní kněze a také jeho přátelé muslimského vyznání, s nimiž byl v úzkém kontaktu. Arcibiskup Lebrun při bohoslužbě mimo jiné řekl: „Bratři a sestry, děkuji za vaši modlitbu. Bůh slyší modlitbu chudých. A bude nám i nadále vnukat myšlenky o pokoji a usmíření. Nejen myšlenky, ale také skutky. Děkuji, bratři kněží, vím, co pro vás smrt otce Jacquese znamená“.

Vzpomínkový den v bazilice Notre-Dam v Rouenu, uzavřou nešpory po kterých  proběhne modlitba u hrobu kněze. Rouenská arcidiecéze už zahájila beatifikační proces patera Jacquese Hamela. Stalo se tak díky výjimce, kterou papež František udělil z jinak běžné pětileté lhůty od úmrtí kandidáta.