Vakcína Johnson & Johnson vzbudila protichůdné postoje

Vakcína Johnson & Johnson vzbudila protichůdné postoje

Státy Evropské unie budou mít nejspíš už v nejbližších dnech přístup k další vakcíně proti Covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ji dnes doporučila pro mimořádné použití. Pokud následně přípravek schválí Evropská komise, půjde o čtvrtou vakcínu, kterou se bude moci v EU proti covidu očkovat po látkách od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Američtí biskupové na začátku března při příležitosti jejího schválení v USA vydali prohlášení, že věřící z etických důvodů mají upřednostnit jiné vakcíny.

Již vakcíny společností Pfizer/BionTech a Moderna vzbudily obavy, protože k jejich testování byla využita buněčná linie pocházející ze dvou plodů potracených v sedmdesátých letech, ale nebyla užita při jejich výrobě. K tomu v prosinci loňského roku vydala stanovisko Kongregace pro nauku víry, která potvrdila, že pokud nejsou k dispozici eticky nezávadné vakcíny proti Covidu-19, je morálně přípustné tyto přijmout. Podle biskupské konference Spojených států americkýchvakcína Johnson & Johnson však byla vyvinuta, testována a je vyráběna s potratovými buněčnými liniemi, což vyvolává další morální obavy.“ Společnost Johnson & Johnson použila fetální buněčnou linii, protože se jedná o „dobře prostudovaný průmyslový standard pro bezpečnou a spolehlivou výrobu virových vektorových vakcín,“ uvedl pro CNN Dr. James Lawler z Nebraska Medicine.

Biskupská konference USA věřícím doporučuje, aby, pokud si lze vybrat mezi stejně bezpečnými a účinnými vakcínami, si zvolili vakcínu s nejmenším napojením na buněčné linie odvozené od potratu. To je však podle zjištění CNN především kvůli logistice nereálné, i když zmiňuje její výhodu v nutnosti aplikace pouze jedné dávky a možnost uchovávání v chladničce. Média i přes tento přínos také upozorňují na nízkou efektivitu. Deník New York Times upozorňuje na jen 72% účinnost, oproti 92-95 % ostatních látek.

Kongregace pro nauku víry ve zmíněné nótě doslova uvádí, že spolupráce se zlem, tedy v tomto případě potratem, je v případě očkovaného člověka časově i kauzálně vzdálená a zdůrazňuje povinnost věřících přispívat ke společnému dobru.

zdroj: usccb.org, cnn.com, vaticannews

foto: pixabay

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony