V jeden den se na Vysočině připomínala výročí obětí komunismu z různých kauz, kněží Toufara a Buly

V jeden den se na Vysočině připomínala výročí obětí komunismu z různých kauz, kněží Toufara a Buly
22. května 2022 Události Autor: Eva Svobodová

Památku dvou katolických kněží umučených komunistickým režimem v 50. letech lidé uctili v sobotu v jejich někdejších působištích. V Číhošti na Ledečsku se vzpomínalo na P. Josefa Toufara, od jehož narození zanedlouho uplyne 120 let a v Rokytnici nad Rokytnou nedaleko Třebíče odhalili pomník P. Jana Buly, který byl popraven právě před 70 lety.

Součástí vzpomínkového odpoledne, které uspořádal Nadační fond kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti, byl vedle mše svaté a přednášky například workshop a následný koncert gospelových písní. Předsedkyně fondu Věra Kovandová Proglasu vysvětlila, proč se pořadatelé rozhodli zrovna pro takovouto aktivitu: „Byla jsem se vloni podívat na gospelové akci a moc se mi líbila energie, která z toho koncertu vyznívala. Tak jsem si říkala, jak by bylo pěkné, kdyby i v Číhošti mohlo něco podobného zaznít. Když jsme pak řešili, jak památku P. Toufara připomenout, napadlo mě, že právě gospelový workshop by mohl být takový netradiční způsob. Lidé se do něj mohou aktivně zapojit, což se mi právě líbí.“

Věra Kovandová také uvedla, že ač samotné výročí narození Josefa Toufara připadá až na červenec, v tu dobu se plánují velké oslavy v Arnolci, jeho rodišti. Organizátoři tak nechtěli, aby se akce kryly.

Josef Toufar v Číhošti působil do ledna 1950, kdy si pro něj na faru přišla Státní bezpečnost v souvislosti s vyšetřováním pohybu křížku v kostele, tzv. číhošťského zázraku. Skonal po týdnech krutých výslechů, zahrabali ho do hromadného hrobu v pražských Ďáblicích. V Číhošti jeho ostatky spočívají teprve od roku 2015.

V Rokytnici nad Rokytnou na Třebíčsku zase odhalili pomník P. Janu Bulovi, který zdejší farnost spravoval v letech 1945 až 1951. Právě před 70 lety se stal obětí justiční vraždy v souvislosti s takzvaným babickým případem, kdy byli v nedalekých Babicích za dosud nevysvětlených okolností zastřeleni tři funkcionáři KSČ a režim toho využil k zásahu proti rolníkům a církvi. P. Jan Bula měl době smrti pouze 31 let. Brněnské biskupství usiluje o blahořečení jeho a další popraveného v téže kauze, babického faráře P. Václava Drboly. 

Současný správce rokytnické farnosti P. Jan Krbec o průběhu sobotní piety Proglasu řekl: „Nejprve jsme slavili mši svatou jako poděkování za život a působení Buly také s prosbou za usmíření křivd minulosti a požehnání pro farnost. Druhá část bylo samotné odhalení a požehnání pomníku P. Bulovi a přednáška profesora Michala Stehlíka. Na mě celá akce působila velice dobře, P. Bula byl ve farnosti oblíben, snažil se být s lidmi, rozdávat jim radost a být laskavý. To vše se přenáší do současnosti. Vše, co se týká P. Buly, působí  teď, i proto atmosféra z mého pohledu byla velice milá, přátelská. Zajímavé je, že i v sobotu odpoledne přišlo hodně lidí, na dědině je to nezvyklé, protože každý je většinou na své zahrádce. I to možná ukazuje, že odkaz P. Buly je stále živý a v lidech působí a jeho příklad stále přitahuje.“ 

NyníNoční bdění
Píseň: Why (2023); Interpret: Finch Catrin - harfa, Ní Bhriain Aoife - housle; Album: Finch Catrin, Ní Bhriain Aoife: Double You
00:30Písně
01:00Komorní hudba
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:51Písně
05:57Myšlenka na den

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony