K 70. výročí smrti kněze Toufara vznikla řada uměleckých počinů

K 70. výročí smrti kněze Toufara vznikla řada uměleckých počinů
25. února 2020 Události Autor: Filip Breindl

Premiéra skladby Antonína Šrajera a Zdenka Poláška s názvem 'Elegie Toufarova kříže' nebo filmový dokument Zrození martyra provází dnešní vzpomínkové akce k 70. výročí smrti kněze Josefa Toufara. Pieta se koná například v bývalém Borůvkově sanatoriu v Praze, kde duchovní, ztýraný komunistickými vyšetřovateli, naposledy vydechl.

Zdejší program pod názvem Svíčka pro Toufara přinese také unikátní hudební přenos z okolních čtyř kostelů - v každém z nich zazní část skladby, která se propojí v jeden celek v prostorách sanatoria, kde zemřel v roce 1969 i Jan Palach. Spojnice těchto kostelů na mapě vytváří symbolický tvar kříže.

Už včera se vzpomínkový program konal v pražském Rudolfinu, kde po scénickém čtení a hudbě Slavomíra Hořínky proběhla diskuse se spisovatelem a Toufarovým životopiscem Milošem Doležalem a historikem, knězem Tomášem Petráčkem, který je  postulátorem beatifikačního procesu P. Josefa Toufara. Pořad měl název Kam zmizel můj strýc, pane presidente? inspirovaný pátráním příbuzných po zatčeném knězi. Scénář režisérky Jany Frankové vznikl podle Doležalových knih Jako bychom dnes zemřít měli a Krok do tmavé noci.

Farář Toufar byl v prosinci 1949 zatčen kvůli události, kterou komunistická propaganda označila za spiknutí církve řízené z Vatikánu. Číhošťský zázrak, při kterém se pohyboval křížek na oltáři v kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku, nebyl nikdy zcela objasněn. Toufar kvůli brutálnímu mučení při výsleších zemřel 25. února 1950. V roce 2015 došlo k uložení jeho ostatků v číhošťském kostele, Česká biskupská konference v té době odsouhlasila zahájení beatifikačního procesu.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony