V Bratislavě vystavují vzácné dary od papežů

V Bratislavě vystavují vzácné dary od papežů
16. září 2022 Události Autor: Adéla Šimoníková

Konference biskupů Slovenska a Slovenské národní muzeum otevřeli výstavu darů papežů pro Slovensko. Vernisáž se konala v předsálí kaple Sedmibolestné Panny Marie na Bratislavském hradě. Výstava byla zpřístupněna pod záštitou prezidentky Slovenské republiky Zuzany Čaputové a apoštolského nuncia na Slovensku Nicola Girasoliho.  

Na Bratislavském hradě je pro návštěvníky k zhlédnutí 29 darů, které Slovensku v nedávné historii papeži darovali. Jde například o kalich od papeže Pia X. z roku 1911. Zájemci ale mohou vidět také nejnovější dary od papeže Františka z jeho poslední návštěvy Slovenska. „Jsem velmi vděčný těm, kteří tuto výstavu zorganizovali, kteří se namáhali s přípravou. Vytvořili opravdu milou, hlubokou a lidskou výstavu, která má zároveň duchovní poselství. Můžeme zde vidět opravdu hodnotná umělecká díla, která  v sobě zároveň mají poselství dobra,“ řekl bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Výstava vznikla u příležitosti prvního výročí návštěvy papeže Františka na Slovensku a představuje 3 druhy darů. Prvními jsou dary papežů pro prezidenty a představitelepapežský dar vlád; druhou skupinou jsou dary církevním institucím, kostelům, bazilikám; třetí skupinu tvoří malé dary věnované jednotlivcům. Další podrobnosti sdělila kurátorka výstavy Alena Piatrová: „Celkem osobitou kategorii na naší výstavě představují dary, které na naše území poslali papežové v období komunistického režimu, ty považujeme za mimořádně vzácné. Prezentují vztahy Svatého stolce se slovenskou církví, které nebyly přerušeny ani železnou oponou.“

Výstava bude na Bratislavském hradě přístupná veřejnosti do 16. dubna 2023.