Církev i víra potřebují být stále na cestě, nezastavme se, nabádal Slovensko papež

Církev i víra potřebují být stále na cestě, nezastavme se, nabádal Slovensko papež
15. září 2021 Události Autor: Eva Svobodová

V poslední den své návštěvy Slovenska odsloužil František mši v Šaštíně, poutním místě zasvěceném Panně Marii Sedmibolestné, patronce země. V den jejího svátku vystoupil jako hlavní celebrant za přítomnosti slovenských i některých moravských a českých biskupů stejně jako představitelů slovenského státu a asi 50 tisíc věřících. Na místo přicestovalo také množství poutníků z Česka, přičemž pódiu vévodil kříž s vloženým dřevem z krovů kostela v Moravské Nové Vsi, poničeného červnovým tornádem.

Svatý otec v homílii opakovaně vycházel z příkladu Mariina života, aby se obracel jak k řadovým věřícím, tak zvláště slovenskému duchovenstvu. Maria je podle něj vzorem tím, že opustila jistotu domova a po andělově zvěstování se vydala do hor za svou příbuznou Alžbětou. „Namísto pohodlnosti zaběhlých zvyků si vybírá neznámé cesty, namísto stability domova namáhavou chůzi, namísto bezpečnosti klidné zbožnosti riziko víry, která se otvírá novým výzvám, a tak se stává darem z lásky k bližním,“ řekl papež a pokračoval:

Tak je Panna Maria vzorem víry pro slovenský národ: víry, která se vydává na cestu, vždy poháněná jednoduchou a upřímnou zbožností, vždy na pouti, v hledání Pána." Přítomné věřící včetně duchovních vůdců vyzval: „Kráčením přemáháte pokušení statické víry, která se spokojí jen s nějakým obřadem nebo starou tradicí. Vycházíte ze svého nitra, nesete v batohu své radosti a bolesti a činíte ze svého života pouť lásky k Bohu a k bratřím a sestrám. Prosím vás, zůstaňte na cestě, stále! Nezastavte se!

Víru nelze „redukovat na cukr, který osladí život“, upozornil František: „ To nesmíme. Ježíš je znamením, kterému se bude odporovat. Svým učedníkům vysvětlil, že nepřinesl na svět pokoj, ale meč.

Právě takové proroky podle papeže potřebuje i dnešní Slovensko. „Nejde o to, abychom byli k světu nepřátelští, ale abychom byli ve světě oním znamením, kterému se bude odporovat. Křesťany, kteří dokáží svým životem ukázat krásu evangelia, lidmi, kteří nastolují dialog tam, kde jsou odlišné postoje, kteří zjevují bratrský život tam, kde ve společnosti panuje rozdělení a nesvornost, kteří šíří příjemnou vůni přijetí a solidarity tam, kde často převládají osobní a kolektivní formy sobectví“.

Pozornost nejen církevních kruhů vyvolala přítomnost bývalého trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka mezi koncelebrujícími biskupy. Ten byl z čela své arcidiecéze odvolán v roce 2012 a od té doby se na veřejnosti objevuje sporadicky. Jeho účast na společném slavení mše vedené papežem je proto chápána jako průlomová událost a z Františkovy strany symbolické gesto.

Z Šaštína papež odjel zpět do Bratislavy, kde ho ještě čeká závěrečná ceremonie na letišti před odletem do Říma.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony