Tisíce věřících na brněnském Výstavišti rozjímají o významu modlitby

"To nejdůležitější je sám se začít modlit, sám Pána všude hledat, chtít s ním být každý den, v každém okamžiku, při každé práci. Zvát ho do svého života, nechtít žít nic v životě bez něj," říká P. Vojtěch Kodet, karmelitán, jenž na Katolické charismatické konferenci v Brně pronesl první přednášku k tématu "Nauč nás se modlit."
"Modlitba Páně je ústředním tématem letošního ročníku, vždy se snažíme najít jakousi zlatou nit a tou pak celou konferenci propojit," vysvětlila zaměření letošního ročníku konference jedna z organizátorek, teoložka a šéfredaktorka Karmelitánského nakladatelství Kateřina Lachmanová. Modlitbě Páně se při kázání během odpolední mše svaté věnoval také plzeňský biskup František Radkovský. "Snažme se žít to, co říkáme, to, co se modlíme," vyzval poté, co rozebral jednotlivé verše modlitby Otče náš. "Je potěšitelné, že tu je tolik dětí, mladých rodin. Kdybychom spočítali věkový průměr, došli bychom k tomu, že jde o velice mladé církevní shromáždění. Pro mě je každoroční účast na Charismatické konferenci velkým povzbuzením," řekl plzeňský biskup, který ocenil i přítomnost Alžběty Kalábové, redaktorky nedávno vzniklého západočeského studia Proglasu Hroznata.
Jako hlavní host vystoupil na konferenci francouzský kněz a kazatel René Luc, jehož životní příběh obrácení zachycuje kniha Vychoval mě ganster. "Měl nesnadný start do života, ale Boží milost si ho našla," popisuje Kateřina Lachmanová. "Chceme, aby se tady nemluvilo hloupě o Božích věcech, ale přijatelným a srozumitelným způsobem. A zdá se mi, že on ten dar má. Nezvolila jsem si ho, aby hovořil vysloveně o modlitbě, ale kvůli těm jiným tématům Otčenáše - odpuštění, vztah k Bohu Otci, zvláště tam, kde má člověk problém s vlastním otcem, což on měl silný ... Zdá se mi, že na tahle témata existenciální nebo praktického života s Bohem on může říci něco hodně silného okořeněného vlastním svědectvím. Proto jsme ho pozvali," sdělila Kateřina Lachmanová.