Studenti z Brna budou koncertovat pro Lékaře bez hranic

Studenti z Brna budou poncertovat pro Lékaře bez hranic
7. září 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

O benefičním koncertu na podporu Lékařů bez hranic dnes na Proglasu hovořila učitelka Kateřina Prudilová a doktorka Irena Rusnoková-Janoušková. Orchestr z Cyrilometodějského gymnázia v Brně zítra od 18 hodin vystoupí ve foyer Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Jak souvisí Lékaři bez hranic s Cyrilometodějským orchestrem prozradila pedagožka Kateřina Prudilová: „Je pravda, že to souvisí pouze v našich hlavách. Je to proto že my, jako orchestr, jsme vybírali velice dlouho neziskovku, které věnujeme tento koncert. Nechtěli jsme hrát  jen tak do prázdna. Abychom svou hudbou třeba něco dobrého přinesli, volba padla na Lékaře bez hranic." Pedagožka prozradila, že od doby, kdy doktor Šebek uskutečnil na Cyrilometodějském gymnáziu pro studenty přednášku o misích Lékařů bez hranic, ona i její žáci lékaře obdivují. Prudilová pokračovala o tom, jak vlastně orchestr vznikl a jak to všechno bylo. „Ten nápad koncertu byl můj, protože jsem  založila studentský orchestr a muzikanti musí mít kde hrát. Navíc děti jsou velmi šikovné. O to víc mě mrzelo, že si jenom hrajeme pro sebe navzájem, pro studenty nebo pro nejbližší přátele. Takže jsme zatoužili po veřejném koncertu." Pro posluchače Proglasu pak vyjádřila srdečné pozvání: "Samozřejmě veškeré vstupné, které byste rádi dali na tento koncert, půjde do kasičky pro Lékaře bez hranic. Děti hrají zadarmo a i my jsme měli minimální náklady na tento koncert. Ale protože to je koncert orchestru gymnázia, a že to není ani lidová škola umění ani konzervatoř, tak samozřejmě my využíváme těch dovedností, které naši studenti nabydou jinde. Ze všech těchto šikovných dětí jsem složila orchestr, tedy to hraní bude přesně na takové úrovni, jak byste si asi tak dovedli představit. Nicméně vybrali jsme pro vás nesmírně lákavé skladby jako Vivaldiho části Čtvera ročních období, barokní Corelliho Sonátu, a kromě klasické hudby jsme vybrali i hudbu filmovou. Zazní tam i jedna písnička Michaela Jacksona tak, aby si všechny věkové skupiny posluchačů přišly na své, a aby odcházely s radostným pocitem,“ vyjádřila závěrem touhu pedagožka a vedoucí orchestru Prudilová.

Na benefičním koncertě také promluví o své zkušenosti z mise v Etiopii lékařka a anestezioložka Irena Rusnoková Janoušková. V úvodní přednášce představí a činnost Lékařů bez hranic. Krátce o ní hovořila také v dnešním vysílání Dopoledne s Proglasem:  „Organizace existuje už více než 40 let a má kořeny ve Francii. Původně šlo o lékaře, kteří pracovali pro červený kříž, a to buď v Nigérii, kde tehdy zuřila občanská válka, anebo v Pakistáně a dnešním Bangladéši. Tam zase pomáhali v oblastech postižených záplavami. Tito lékaři byli frustrovaní tím, že sice poskytují zdravotnickou pomoc, nicméně se ale nemohou nijak vyjádřit k příčinám, které tyto problémy lidí způsobují. V rámci červeného kříže museli vystupovat absolutně neutrálně. Mlčeli. Ale uváděli, že kdyby zasáhl stát, k mnoha situacím vůbec nemuselo dojít. Proto se tito lékaři rozhodli založit svoji organizaci. Spojili se i s novináři, a tak se tato nově vzniklá organizace zaměřila jak na pomoc lidem, kteří se ocitli v nouzi ať už vlivem živelných katastrof anebo selháním lidských faktorů, tak si zvolila za cíl přinášet světu svědectví, že stejně tak, jako je důležité ušetřit rány, je stejně tak potřeba ošetřovat příčiny utrpení.

Postupně se rozšířili a v současné době lékaři bez hranic působí takřka po celém světě. Jako první vznikla pobočka ve Francii. Poté založili pobočky ve Španělsku, Švýcarsku či Belgii – a tam de facto vznikly projekty. My nyní působíme asi v 70 částech světa. Slovensko tedy spadá pod Českou republiku,“ vysvětluje doktorka slovenského původu. „Zpočátku dokonce spadalo jak Slovensko, tak Česko pod Rakouskou pobočku. Ta Česká vznikla asi před 10 lety,“ přiblížila ve stručnosti Irena historii společnosti i zrod české pobočky. „Proto pokud se Slováci přihlásí k Lékařům bez hranic, vystupují společně s Čechy,“ dodává.

Kromě hudby orchestru zazní i zpěvy školního sboru Cantate. Více informací Proglasu řekl sbormistr Patrik Buchta: „Celkový počet sboristů se pohybuje většinou kolem třiceti zpěváků. A teda musím dodat, že jsou to převážně holky. Je to proto, že sbor se realizuje na pedagogicky zaměřené škole,“ uvádí sbormistr s tím, že není překvapivé, když o studium pedagogického oboru mají zájem především dívky. „Se školním orchestrem sbor Cantate pravidelně spolupracuje. Proto nám to přišlo jako další pěkná možnost se něčeho pěkného zúčastnit,“ prozradil Buchta trvající spolupráci školního dívčího sboru se školním orchestrem. Při prozrazování pokračoval, když přiblížil některé z chystaných kousků: „Budeme zpívat skladbu od Boba Chilcotta s názvem A Little Jazz Mass. Je to klasická mše složená z jednotlivých částí, jak jsme zvyklí. Zajímavá a originální je ale tím, že je rozepsána pro dívčí sbor a s doprovodem jazzového tria – bicí, kontrabas a klavír, a neustává ve svých jazzových rytmech a harmoniích,“ uzavírá sbormistr.

Koncert studentů Cyrilometodějského gymnázia v Brně začíná zítra v 18 hodin na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Všichni jste srdečně zváni.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony