Státním památkám letos výrazně ubyla návštěvnost. Památkáři mají o důvodech jasno

Srovnání návštěvnosti státních památek s minulým rokem ukázalo ještě větší pokles, než tomu bylo loni vůči roku 2019. Památkáři z různých krajů České republiky se na důvodech poklesu shodují: pandemie covidu a související vládní opatření.
Podle dat Národního památkového ústavu jsou nižší počty návštěvníků viditelné hlavně u památek, které nemají k dispozici exteriér. Na zámky Češi nejezdili tak často, jako na zříceniny nebo do zahrad a parků. Důvodem může podle památkářů a kastelánů být povinné nošení roušek ve vnitřních prostorech. Návštěvníkům to bylo údajně v létě nepříjemné. Kromě toho byl znát chybějící příliv zahraničních turistů a také pozdější začátek letní sezóny.
Jihočeské státní památky navštívilo letos až do října zhruba o 17 procent méně lidí než vloni. Oproti roku 2019 je úbytek dokonce 41 procent. Největší pokles mají zámky Český Krumlov a Hluboká, a to o čtvrtinu. Jedinou památkou, kde návštěvníků přibylo, byl zámek Kratochvíle. „Mohli jsme návštěvníky přivítat i v době, kdy byly ostatní památky zavřené, a mohli se procházet po zahradě, jak dlouho chtěli,“ řekl kastelán Vojtěch Troup. S poklesem návštěvnosti souvisí také pokles výnosů. „Ztratili jsme příjmy z okrajových měsíců, nebyla zimní sezona, nebyly organizované zájezdy ze zahraničí. Srpen a červenec byly skvělé, přišlo sto tisíc lidí, o maličko méně než v loňském roce. Loni v létě nemuseli lidé nosit roušky, letos ta povinnost byla, to byl asi částečný důvod, proč návštěvnost poklesla,“ myslí si hlubocký kastelán Martin Slaba. Mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová uvedla, že lidé přiznávali, že měli na dovolenou proti loňsku méně peněz anebo se na ni vydali na do ciziny. Zahraniční turisté se navíc nevrátili v míře, na jakou byli památkáři zvyklí z předchozích let.
V západních Čechách návštěvnost klesla také, i když o něco méně. Oproti minulému roku přišlo o dvě procenta méně turistů, ale oproti době před covidem jde stále o pokles o 17 procent. Na některých hradech si všimli naopak vzrůstu. „Návštěvníky lákají zejména tematicky zaměřené akce jako zahájení Dnů lidové architektury nebo Bolevecké vinobraní,“ uvedla Markéta Slabová, mluvčí českobudějovického památkového ústavu, pod nějž státní památky v Plzeňském kraji patří.
Ztrátu výletníků pocítili i ve středních Čechách. Podle Tomáše Pospíšila z Národního památkového ústavu letošní sezona na rozdíl od jiných let postrádala organizované zájezdy. Pandemie podle něj přinesla změny cestovatelských preferencí: „Pokles zájmu o interiérové prohlídky s průvodcem jsme sledovali například i u tuzemských rodin nebo skupin seniorů. Tyto skupiny preferovaly volné prohlídky exteriérů - hradních zřícenin či zámeckých parků.“
Na státních zámcích v Královéhradeckém kraji mají stejný pocit. „Sezona nebyla z hlediska návštěvnosti dobrá. Limitovala nás omezení, která byla během celé sezony. V nevýhodě jsou interiérové objekty, protože lidé měli čím dál menší ochotu nosit v létě respirátory, raději vyhledávali objekty typu hradů a hradních zřícenin,“ řekla mluvčí územní památkové správy na Sychrově Lucie Bidlasová. Na druhou stranu podle ní lidé ocenili omezené počty osob na prohlídkách, neboť se nemuseli v expozicích tlačit. „Další velký propad je v tom, že jsme si nedovolili pořádat větší kulturní akce, dokud jsme neměli jistotu, že je můžeme udělat,“ řekla Bidlasová. Některé památky totiž těží právě z doprovodných akcí.
V Ústeckém kraji poklesu využili a během roku udělali památkáři několik úprav. Do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě instalovali mobiliář s předměty, které byly veřejnosti představeny poprvé, na zámku Libochovice byly otevřeny dva nové okruhy a na zámku Jezeří pokračuje obnova divadelního sálu. Přestože nejvíc výletníků zavítalo na hrad Házmburk, navštívilo ho zhruba o čtyři tisíce lidí méně než loni.
Na většinu jihomoravských památek spravovaných státem v letošním roce zavítalo sice také méně lidí než minulý rok, ale na hradech a zámcích, které představily pro letošní sezonu nějakou novinku, návštěvnost vzrostla. Vyplývá to z údajů Národního památkového ústavu. Hrad Pernštejn si přišlo prohlédnout o 36 tisíc lidí více než loni, velkou zásluhu na tom má v květnu otevřená vrchnostenská zahrada, jejíž obnova trvala několik let. „To potvrzuje také letošní trend, výrazný nárůst zájmu o prohlídky exteriérů, tedy parků a zahrad,“ dodala Dagmar Šnajdarová z Územní památkové správy v Kroměříži. Viditelný je pokles také u zámků Lednice a Valtice, které stejně jako nejznámější památky v ostatních krajích postrádají hlavně zahraniční návštěvníky.
Řada památek vyčkává na vývoj epidemické situace v Česku i v zahraničí. V plánu mají adventní akce, jako jsou trhy nebo koncerty.