Zrekonstruovaný kostel v Lánech je pro tamního faráře kulturní památkou i duchovním centrem

Zrekonstruovaný kostel v Lánech je pro tamního faráře kulturní památkou i duchovním centrem
15. července 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Po tříleté rekonstrukci se dnes veřejnosti otevírá kostel Nejsvětějšího jména Ježíš v Lánech. Věřící jsou pak zváni na slavnostní mši svatou, kterou bude v neděli v 15 hodin celebrovat Martin Janata, farář z Nového Strašecí.

Kaple propojená se zámkem, současným letním sídlem prezidenta České republiky, vznikla v 18. století. Tehdy její výstavbu v letech 1748 až 1752 iniciovala kněžna Marie Anna z Valdštejna, manželka knížete Viléma Arnošta z Fürstenberka, která na stavbu věnovala 14 344 zlatých. Budovu projektoval architekt František Ignác Prée, stavbu pak realizoval stavitel Slon. Od roku 1850 kaple slouží jako lánský farní kostel „Znovu se zaskvěl v krásné podobě, je to opravdu nádherný barokní prostor kvalitním způsobem zrestaurovaný. Těším se, že v tomto kostele budu moci znovu obnovit pravidelné bohoslužby, a to každou neděli v 15 hodin pro místní farníky,“ řekl Proglasu tamní farář Martin Janata, který zde odslouží zahajovací mši svatou tuto neděli 18. července.

Komplexní oprava interiéru začala v roce 2019, iniciovala ji Správa Pražského hradu, pod niž kostel coby součást letního prezidentského sídla spadá. Kostel v Lánech nebude otevřený jen věřícím, ale „zároveň i pro všechny, kteří přijdou do zámku a zahrad. Ovšem bohoslužby na Lánech jsou velmi důležité. Protože kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš je nejenom kulturní památkou, ale také duchovním centrem Lán,“ dodal pater Martin Janata. Zrekonstruovaný kostel je filiálním chrámem farnosti Nové Strašecí.

ilustrační foto zámku Lány: Pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony