Spálené Poříčí má na mostě nového svatého Jana Nepomuckého

Moderní železná socha Jana Nepomuckého se tyčí na nově postaveném mostě přes řeku Bradavu v brdském Spáleném Poříčí na jižním Plzeňsku. V pátek jej požehnal farář Robert Bergman. Zpodobnění světce, který je považován za ochránce proti povodním, vzniklo v uměleckém kovářství Jiřího Brože v Kvíčovicích na Domažlicku.
Třiapůlmetrové kované dílo včetně podstavce váží 120 kilogramů. „Chtěl jsem, aby světec byl ztvárněn moderním způsobem a aby byl dobře vidět. Protože most je v zatáčce, tak jsme nechtěli, aby stál zády k přijíždějícím ze strany od Rožmitálu. Vybrali jsme si kovářství Brož se 150letou tradicí. Docela symbolické je, že autorem je Dmytro Romaniuk, původem z Ukrajiny, který zde už 6 let žije. Podařilo se mu to ztvárnit moc dobře,“ sdělil Proglasu místostarosta města Pavel Čížek a dodal, že náklady na sochu byly něco přes 300 000 korun, jednalo se o dar obce.
Celá postava sv. Jan Nepomuckého je vytvořena z hutní kulatiny a pásoviny, plně z plechu jsou jen dlaně a obličej. Díky použitému materiálu je tak postava otevřená, je skrz ni vidět, což umožňuje například její večerní nasvícení. Dílo je žárově pozinkováno a natřeno načerno, světcovy atributy – ratolest a hvězdy a také kříž s Ježíšem, rovněž odlitým v kovárně – jsou pokryté plátkovým zlatem. „Spálené Poříčí má k Janu Nepomuckému blízko nejen vzdáleností – Nepomuk máme hned za kopcem, ale v obci máme tři sochy svatého Jana ještě z doby baroka. Jedna z nich, u radnice, dokonce vznikla ještě před jeho blahořečením, a tak jsme si říkali, že bychom mohli pokračovat v této tradici. Když Ředitelství silnic a dálnic konečně přistoupilo k realizaci novostavby mostu, protože ten stávající byl poškozen povodní v roce 2002, říkali jsme si, že ke každé stavbě by mělo přináležet i umělecké dílo a odkaz na to, že nezáleží jenom na našem snažení, ale že potřebujeme i tu přímluvu. Bez Božího požehnání, marné lidské namáhání,“ vysvětlil místostarosta Čížek.