Začaly Svatojánské slavnosti, generální vikář David Henzl požehnal staronovou sochu Nepomuckého

Začaly Svatojánské slavnosti, generální vikář David Henzl požehnal staronovou sochu Nepomuckého
15. května 2021 Události Autor: Anna Janošková

V Nepomuku místní odhalili staronovou litinovou sochu svatého Jana Nepomuckého v životní velikosti. Požehnal ji generální vikář českobudějovické diecéze David Henzl u příležitosti oslav 300 let od světcova blahořečení. Osobnost připomíná také 13. ročník Svatojánských slavností Navalis v Praze. 

Socha stojí uprostřed kruhového objezdu při výjezdu na České Budějovice. Její odhalení a požehnání bylo součástí oslav 300. výročí patronova blahořečení. Hlavní akcí bude nedělní poutní mše v kostele svatého Jana Nepomuckého, kterou odslouží kardinál Dominik Duka. V pondělí pak ve městě začíná plenární zasedání České biskupské konference, někteří biskupové do Nepomuku dorazí již dnes.

Oslavy světce komplikují omezení proti koronaviru, organizátoři zrušili plánovanou regatu veslic a tradiční plavbu otužilců v Praze. Neuskuteční se ani přelet vojenských letounů nad Karlovým mostem, a to kvůli nesouhlasu pražského primátora Zdeňka Hřiba. „Tento způsob vytěžování historického centra považuji za neuctivý a nekulturní,“ odůvodnil svoje tvrzení.

První Svatojánské slavnosti se konaly v roce 1715. Letošní akci ukončí koncert, na kterém zazní symfonie Svatojánské zvony od skladatele a dirigenta Kryštofa Marka. Na počest letošního výročí svatého Jana Nepomuckého by se také mělo rozeznít víc než tři sta zvonů, které nesou jméno tohoto světce.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony