Šimková z Naděje: Jde nám o to, aby v zimě nikdo neumrzl

Šimková z Naděje: Jde nám o to, aby v zimě nikdo neumrzl
23. listopadu 2022 Události Autor: Nikola Samcová

Noční terénní službu pro lidi bez domova zavede v Praze kvůli chladnému počasí od začátku prosince humanitární organizace Naděje. V roce 2021 došlo podle statistiky Naděje v Praze poprvé od roku 2013 k nárůstu počtu lidí bez domova, a to o 7 %. „Letošní podzimní čísla ukazují další nárůst,“ uvedla za organizaci Hana Šimková. Ta Proglasu přiblížila i konkrétní pomoc lidem bez domova.

Od 20 hodin večer do 8 hodin ráno prochází tým dvou lidí veřejná prostranství i odlehlá místa, kde se lidé bez domova zdržují. „Nejsou to jen náměstí, můžou to být i parky nebo přilehlé lesíky u měst. Tam naši pracovníci procházejí a vyhledávají lidi bez domova,“ řekla Proglasu Šimková a popsala, jak konkrétně pracovníci pomáhají: „Nabízejí lidem bez domova informace, kam si mohou dojít, pokud potřebují hygienu nebo nějaké ošetření. Snaží se navázat kontakt. Jde nám o to, aby v zimě nikdo neumrzl.“

Organizace kromě terénní služby v metropoli otevře i noční centrum s šesti krizovými lůžky na každý den v týdnu. „My tu pomoc nemůžeme vnucovat, ale nabízíme ji. Pokud vidíme, že je nutný zdravotní zásah, můžeme nabídnout tomu člověku doprovod nebo převoz do zdravotního zařízení. Nabízíme teplý čaj a drobné občerstvení. Snažíme se opravdu, aby nikdo neumrzl. Primární je pro nás zjistit, v jakém je ten člověk stavu a jestli mu můžeme nabídnout, co chce. Promluvit si s ním o tom,“ vysvětlila.

Celoročně mají otevřené i azylové domy a noclehárny, nyní jsou však plné. „Počty klientů se oproti loňsku zvedají. Ukazuje to dopad posledních krizí na nízkopříjmové, nejzranitelnější lidi,“ sdělila Šimková v tiskové zprávě. Plno mají oba azylové domy v Ústeckém kraji. „Začínají se hlásit i lidé, kteří dosud někde bydleli, ale pronajímatelé už jim nechtějí prodlužovat smlouvy, nezvládají platit velké zálohy a podobně. Každý den volá několik rodin i jednotlivců, které musíme odmítat. Dá se říct, že jde o skupinu s vyššími příjmy, než s jakou jsme pracovali dosud. Nárůst zaznamenáváme v posledním měsíci až dvou,“ uvedla oblastní ředitelka Naděje Michaela Lutišanová. Do této zimy vstupuje Naděje bez jednoho ze svých azylových domů a noclehárny v Litoměřicích, kde organizaci skončila nájemní smlouva. Nový vhodný objekt se podle ředitelky nepodařilo najít.

V noclehárnách v Liberci a v Mladé Boleslavi fungují přistýlky. V Jablonci nad Nisou zbývá pár volných míst. „Cílová skupina je zde obvyklá, ale vracejí se někteří bývalí klienti z ubytoven či bytů. Nejsou při zvýšení cen schopni platit své závazky a propadají zase na úroveň azylového bydlení,“ uvedla Šimková. Pokud se kapacity zařízení v kraji naplní, bude organizace poskytovat nouzové přístřešky iglou, spacáky, krizové židle a možnost přečkat mráz v denních centrech.