Obětem sexuálního násilí a zneužívání pomáhá nový spolek Klubovna Naděje

Obětem sexuálního násilí a zneužívání pomáhá nový spolek Klubovna Naděje
22. listopadu 2022 Události Autor: Nikola Samcová

Zkušenost se sexuálním násilím a zneužitím má v Česku každá 3. žena a každý 7. muž. U příležitosti dne prevence proti týrání a zneužívání dětí vznikl nový spolek pro ochranu obětí sexuálního násilí s názvem Klubovna Naděje. Založil ho Tomáš Paprštejn, který sám sexuální zneužívání zažil.

Pomoc obětem, detabuizace a otevírání témat sexuálního zneužívání, agrese a incestu ve společnosti – tomu se věnuje nový spolek Klubovna naděje. „Naším hlavním cílem je dělat osvětu, prevenci a vzdělávání. Od příštího roku chceme dělat velké akce jako pořádání beneficí a podobně,“ řekl Proglasu zakladatel spolku Tomáš Paprštejn. Podle něj chce Klubovna Naděje obětem pomáhat také finančně, a to například příspěvkem na terapie. „Chceme vytvořit takovou databázi spolupracovníků a terapeutů, se kterými budeme dál obětem pomáhat. Terapeutická pomoc pro oběti je velmi náročná právě i finančně. Zároveň je tato péče v naší zemi nedostupná, jelikož nejsou kapacity,“ uvedl. Do pomoci se může zapojit i veřejnost: „Uvítáme každého dobrovolníka, který na našich stránkách napíše nějaký požadavek. Zároveň jsme založili veřejnou sbírku na portále Darujme.cz, právě abychom mohli obětem pomáhat v co nejširším měřítku,“ informoval Paprštejn. Sbírka nese název Aby se to už nikomu nestalo. Za velmi důležité pokládá o celém problému informovat veřejnost. „Je to stále tabu téma. Málokdo si uvědomí, a to je důležité si říct, že na každých sto metrech se toto může dít,“ upozornil.

Sám zakladatel spolku byl na základní škole obětí sexuálního zneužívání svého učitele. Proto považuje pomoc obětem za velmi důležitou. Říká, že i skrze tuto zkušenost ví, co oběti potřebují, a přesně to jim chce dát. „Můj příběh vyvolal obrovské množství reakcí lidí, kteří mi píšou, a já bych jim moc chtěl pomoci, aby na to, co prožívají, nebyli sami,” sdělil Paprštejn.

Klubovna Naděje spolupracuje se školami, organizacemi zabývajícími se sexuálním násilím, policií, odborníky, terapeuty a dalšími. Lidi, kterým není tato problematika lhostejná, si Tomáš zve k rozhovorům do svého pořadu na YouTube. Zároveň chce pracovat i na změně legislativy: „Prvním krokem je vytvoření registru sexuálních delikventů, kteří se po trestném činu nebudou moci vrátit zpět k dětem. Na ministerstvech se již připravuje konkrétní znění, jak by mohl registr sexuálních delikventů vypadat,” dodal v tiskové zprávě. Spolek s Tomášem Paprštejnem založily Lenka Otradovcová se svou vlastní zkušeností a Eva Nováková z projektu Mluvte s dětmi o sexu.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony