Sicílie i Indonésie otevřely své přístavy běžencům

Sicílie i Indonésie otevřely své přístavy běžencům
31. prosince 2021 Události Autor: Eva Svobodová

Itálie po týdnu povolila vylodění 440 uprchlíků, které ve Středozemním moři zachránila z člunů humanitární loď Sea Watch 3. Běženci by měli během dneška dorazit na Sicílii do přístavu Pozzallo. Podle německé charitativní organizace Sea Watch, která loď provozuje, je mezi nimi 14 dětí mladších jednoho roku. 

Italská pobřežní stráž před dvěma dny na loď dovezla pleny a sušené mléko a několik osob během čekání na povolení k zakotvení z lodi odvezla na pevninu kvůli zdravotním problémům. Byly mezi nimi i dvě těhotné ženy.

Přístup přibližně stovce rohingských uprchlíků, kteří připluli po moři, povolila včera také Indonésie. Stalo se tak teprve po tlaku ze strany lidskoprávních organizací jako Amnesty International či úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Asi 120 muslimských Rohingů, převážně žen a dětí, se před několika dny přiblížilo k indonéským břehům na provizorním plavidle, taktéž převážně muslimská Indonésie je původně přijmout odmítala. Jedná se o jednu skupinu z desetitisíců příslušníků tohoto etnika, které je od roku 2017 vystaveno perzekuci v buddhistické Barmě. Do Indonésie se plaví tisíce kilometrů přes Bengálský průliv vedle Barmy také z Bangladéše, kde žijí v těžkých podmínkách uprchlických táborů.

ČTK, Kathpress

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony