Půst v Innsbrucku: Vzpomínka na zabité absolventy teologie
Křížovou cestu se vzpomínkou na mučedníky posledních desetiletí pořádá během postní doby katolická teologická fakulta v rakouském Innsbrucku. Jak uvedl děkan školy Jozef Niewiadomski pro agenturu Kathpress, jednotlivé pobožnosti v jezuitském kostele se zaměřují na absolventy fakulty, kteří zemřeli násilnou smrtí.
Osm z nich uctívá církev jako blahoslavené, například odpůrce německého nacismu, kardinála Clemense Augusta von Galéna (1878-1946) nebo polského kněze Kazimierze Gostynského, který zemřel v nacistickém koncentračním táboře Dachau. Mezi připomínanými mučedníky je také skupina ukrajinských kněží, kteří v Innsbrucku studovali a doma se pak stali obětí Stalinovy totality, biskup z maďarského Rábu Wilmos Apor, zastánce židů před pronásledováním, jehož smrtelně zranili sovětští vojáci na Velký pátek roku 1945, nebo jezuité zavraždění před 22 lety ve středoamerickém Salvadoru.
Děkan Niewiadomski připomněl kontakty innsbrucké teologie s řeckokatolickou církví i dalšími katolíky střední a východní Evropy. Vzpomínka na absolventy, kteří jeho slovy "spojili odpor vůči zlu s odevzdáním se Bohu" má podle něj za cíl upozornění, že i v současnosti trpí milióny křesťanů pronásledováním a "denně procházejí svou křížovou cestou," uvedl děkan tyrolské fakulty.