Proti přeměně chrámu Hagia Sofia na mešitu je papež i Rada církví

Proti přeměně chrámu Hagia Sofia na mešitu je papež i Rada církví
13. července 2020 Události Autor: Alžběta Havlová

Bouřlivé debaty vyvolává páteční rozhodnutí turecké vlády přeměnit istanbulský křesťanský chrám Hagia Sofia, který funguje jako muzeum, na mešitu. Včera svůj zármutek vyjádřil papež František. Také Rada církví na Středním východě se ohradila a vyzvala Organizaci spojených národů a Ligu arabských států, aby se postavily proti této přeměně.

Podle Rady církví je změna starobylého chrámu na mešitu útokem na náboženskou svobodu. S připomínkou snahy o dobré křesťansko-muslimské soužití se odvolávají na Dokument o bratrství, který papež František podepsal společně s imámem Al-Tayebem minulý rok. Náboženské a sociální organizace v Turecku by se podle rady měly mobilizovat na všech úrovních, aby mírové soužití bylo i nadále možné, píše agentura Kathpress.

Také papež František se vyjádřil k istanbulskému chrámu během nedělní mariánské modlitby Anděl páně před naplněným svatopetrským náměstím ve Vatikánu. Jako obvykle komentoval některé aktuální události.  Nejprve připomněl Mezinárodní den oceánů a všechny námořníky, kteří pracují daleko od svých drahých. Potom však dodal:

„Moře přivádí moje myšlenky trochu dál, do Istanbulu. Přemýšlím o Hagia Sofia a jsem velice zarmoucen,“ řekl papež bez dalšího vysvětlení.

Turecký prezident Reccep Erdogan o přeměněn rozhodnul v pátek, tento krok mu umožnil výrok tamního nejvyššího správního soudu. Hagia Sofia byla původně křesťanským chrámem a v mešitu se změnila po dobytí Cařihradu v 15. století. Stavba ze 6. století je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, Organizace spojených národů vyzývala Ankaru k dialogu o případné změně charakteru památky.

Zdroj: Kathpress, Vatican News

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony