Katedrálu Notre-Dame by měli opravit do původní podoby

Katedrálu Notre-Dame by měli opravit do původní podoby
10. července 2020 Události Autor: Lucie Švestková

Pařížská katedrála Notre-Dame by po rekonstrukci měla mít stejnou podobu, jakou měla před loňským požárem. Prohlásil to francouzský prezident Emmanuel Macron po včerejším setkání s grémiem pro obnovu chrámu. 

Původně se přitom uvažovalo o vypsání mezinárodní architektonické soutěže na novou podobu ikonické památky. Macron zpočátku vyzýval k „invenční rekonstrukci“ katedrály s modernějším designem. Moderní řešení přestavby 850 let starého chrámu však byla podle agentury CNA kontroverzní. Mezi návrhy se objevil například střešní bazén a skleník na vrcholu stavby.

Podle řady průzkumů Francouzi chtějí zachovat její původní vzhled. Debaty se vedly v posledním roce především věžičce, takzvaném sanktusníku, z 19. století. Důvodem pro zachování původní podoby chrámu může být také snaha o brzké dokončení oprav. Pokud by totiž vláda trvala na vypsání architektonické soutěže, musela by odložit termín dokončení. Macron přitom opakovaně slíbil, že rekonstrukce chrámu bude hotová do pěti let, tedy do roku 2024, kdy Paříž hostí Olympijské hry.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony