Proslov papeže Valné shromáždění OSN ocenilo potleskem ve stoje

Proslov papeže Valné shromáždění OSN ocenilo potleskem ve stoje
25. září 2015 Události

Téměř hodinový projev papeže Františka k zástupcům všech členských zemí OSN se věnoval ekologickým otázkám, sociální exkluzi, válkám, výrobě zbraní i důležitosti respektu a důstojnosti ke všemu živému. Vyzval také k přijetí konkrétních a účinných opatření: „Pozvedám hlas společně se všemi, kteří touží po urgentních a účinných rozhodnutích.“

Papež František na půdu OSN zavítal v době, kdy si tato mezinárodní instituce připomíná 70 let své existence. Pontifik hned v úvodu svého projevu vyjádřil vděčnost za práci všech jeho zaměstnanců a vzdal holt těm, kteří ve své službě zahynuli. Vyjádřil naději, že právě OSN se může stát zárukou míru pro budoucí generace.
Papež František na půdě OSN vystoupil jako čtvrtý papež v pořadí. Hovořil o solidaritě a spravedlivém přerozdělení moci a podílu na rozhodování a varoval před finančním útlakem rozvojových zemí. Znovu také zopakoval výzvu k mírovým řešením všech konflitků, války označil za popření všech práv a dramatickou agresi proti životnímu prostředí. V té souvislosti odsoudil také vyrábění zbraní, a to včetně zbraní hromadného. „Je za potřebí zasazovat se za svět bez nukleárních zbraní. Je nutné tyto nástroje úplně odstranit,“ řekl papež František a dodal, že vynucování si etiky a práva hrozbou války, je podle něj protimluv. OSN musí, podle jeho názoru, své zájmy hájit jinými prostředky než je vojenská moc.
Velkou část své promluvy v sídle OSN věnoval tématům, která jsou součástí nedávno vydané encykliky Laudato sii. Jedná se o ekologické otázky a sociální exluzi.
„Opravdové právo životního prostředí existuje, protože jsme jako lidé jeho součástí. (…) Člověk má jedinečné schopnosti, je ale zároveň součástí životního prostředí a může se rozvíjet jen pokud je mu životní prostředí příznivé,“ vysvětlil papež František. Ekologická problematika podle pontifika přímo souvisí se sociální exluzí. Ta je podle něj vzniká ze sobecké a neomezené touhy po moci a blahobytu, která vede ke zneužívání materiálních prostředků a vyřazování slabších, ať už jde o postižené nebo třeba ty, kteří se nemohou dostatečně podílet na politickém rozhodování. „Svět naléhavě žádá účinnou, praktickou a stálou vůli k ochraně a zlepšování přirozeného životního prostředí, překonání sociální a ekonomické exkluze,“ řekl František a konkrétně zmínil problematiku obchodu s lidmi, orgány nebo narkotiky, zneužívání dětí nebo mezinárodní kriminalitu: „Rozměry těchto věcí a počet jejich nevinných obětí je takový, že se musíme vyhýbat jakémukoliv pokušení být nečinní. Musíme dbát o to, aby naše instituce byly vůči všem těmto metlám skutečně účinné.“
Papež František se ve svém projevu zmínil také o konfliktech na Ukrajině, na Blízkém východě nebo Africe a vyzval také k úctě ke každému člověku: „Politická a ekonomická činnost je účinná pouze, pokud jde o rozvážnou aktivitu, která se řídí neměnným pojmem spravedlnosti a má neustále na paměti, že nad všemi plány jsou ženy a muži, kteří jsou rovni vládcům, přestože jsou nuceni žít v bídě bez jakýchkoliv práv,“ uvedl papež František s apelem, že není možné některé cíle odkládat na později.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony