Papež je na Kubě, úřady k němu údajně nepouštějí disidenty

Papež je na Kubě, úřady k němu údajně nepouštějí disidenty
21. září 2015 Události Autor: Filip Breindl

Výzvou k pokračování na cestě ke svobodě a usmíření zahájil papež František svou apoštolskou návštěvu Kuby, vyjádřil také naději v pozitivní vývoj ve vztazích se Spojenými státy. Prezident země Raúl Castro římskému biskupovi poděkoval za činnost vatikánské diplomacie v této záležitosti. František se včera setkal také s jeho bratrem Fidelem, bývalým kubánským prezidentem a strůjcem komunistické revoluce v zemi.

Dvě tamní disidentky Miriam Leivaová a Martha Beatriz Roqueová podle agentury Reuters tvrdí, že jim úřady brání v setkání s Františkem – nesměly se zúčastnit včerejší modlitby v havanské katedrále, kam je údajně pozvali diplomatičtí zástupci Vatikánu na Kubě. Tamní opoziční komise pro lidská práva a národní usmíření uvádí, že podobně bezpečnostní složky znemožňují účast na akcích papežské návštěvy zhruba padesátce disidentů. Roqueová byla jedinou ženou ze skupiny 75 disidentů, kteří byli pozatýkáni během takzvaného Černého jara v roce 2003. Propuštěni byli v letech 2010 a 2011 po naléhání církve. Leivaová je bývalou členkou opozičního hnutí Dámy v bílém a píše články kritizující kubánskou vládu.

Při mši, kterou papež sloužil na hlavním havanském náměstí, poukázal na Kristovu výzvu ke službě druhým, jíž reagoval na rozhovor apoštolů o tom, kdo z nich je důležitější. "Svatý Boží lid žijící na Kubě má rád slavnosti, přátelství a krásu. Je to lid, který putuje, zpívá a chválí. Je to lid zraněný, jako každý lid, ale dovede mít otevřenou náruč a kráčet s nadějí, neboť jeho povoláním je velikost. Vybízím vás dnes, abyste opatrovali toto povolání a pečovali o tyto dary, které jste obdrželi od Boha, avšak zejména vás chci vybídnout, abyste se starali a pečovali o křehkost svých bratří. Neopomíjejte je kvůli plánům, které mohou vypadat svůdně, ale nezajímají se o tvář toho, kdo je vedle tebe," řekl papež.

Dnes bude na Kubě sloužit další mši svatou ve městě Holguin na východě země. Přímý přenos televize Noe začíná v 16.25. Od 11 hodin přináší křesťanská stanice záznam setkání římského biskupa s mladými Kubánci, které v Havaně probíhalo pozdě večer našeho času.