Projekt Tajemství půdy odhaluje předměty nastřádané v podkroví synagog

Projekt Tajemství půdy odhaluje předměty nastřádané v podkroví synagog
2. prosince 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Prostřednictvím projektu nazvaného Tajemství půdy: Nálezy z geníz českých a moravských synagog chce Židovské muzeum v Praze představit více než 1600 restaurovaných předmětů. A to pomocí výstav, webových stránek, online katalogu a prezentace na sociálních sítích.

Nejde o nahodilé nálezy archeologů, jak ve vysílání Proglasu vysvětlila ředitelka projektu Lenka Uličná. „Geníza je hebrejský termín pro nařízení odkládat předepsaným způsobem předměty, které již neplní svou rituální roli, ale z náboženských důvodů není možné je zničit. Geníza označuje nejen samotné nařízení, ale také prostor, do kterého se předměty odkládají. Ve střední Evropě to byla právě nejčastěji půda synagogy,“ vysvětlila Lenka Uličná, proč zve projekt právě do půdních prostor. „Z půdy synagogy se nastřádané předměty mohly později vzít a uložit na židovském hřbitově. Nicméně ne vždy se tak stalo. A proto my nyní zkoumáme předměty, které na půdách synagog zůstaly.“

Jde především o modlitební řemínky, svitky Tóry, amulety či nejrůznější věci osobní potřeby jako třeba boty. Toto všechno nalezli pracovníci pražského Židovského muzea v uplynulých desetiletích a tento soubor více než tisícovky nově restaurovaných sbírkových předmětů dnes představili veřejnosti v rámci projektu Tajemství půdy.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony