"Překonej stěnu smrti" v Moravských Budějovicích

"Překonej stěnu smrti" v Moravských Budějovicích
1. října 2020 Události Autor: Dominik Číž

"Překonej stěnu smrti" - takový název nese putovní výstava, která zachycuje tragické příběhy jedinců i celých rodin za "železnou oponou" v období mezi lety 1948 až 1989. Za účasti předsedy Senátu Miloše Vystrčila ji dnes odpoledne otevřou v zámeckých konírnách v Moravských Budějovicích. V dnešním ranním vysílání Proglasu o ní mluvil její pořadatel, předseda kolegia Občanského sdružení PAMĚŤ Miroslav Kasáček.

"Tato výstava putovala po Rakousku, byla ve Vídni, s velkým zájmem v Laa an der Thaya, v Retzu a závěrečné vyvrcholení bylo 20.11.2019 v Mikulově. Důležité je říct, že v Česku už tato výstava proběhla v Praze na Mene Tekel a v Jihlavě na tamní radnici," řekl ve vysílání Proglasu Kasáček.

Mottem výstavy je "Železná opona v nás". Kasáček v té souvislosti mluvil také o tom, co přesně návštěvníci na této výstavě uvidí: "Ono to není jenom o příbězích. Je tam, jak vůbec ta "opona", ty zátarasy vznikaly, kdo tam vlastně tu elektřinu zavedl, aby tam lidé umírali. Bude tam prezentováno 17 příběhů, některé známé, jiné neznámé."

Zájemci si mohou výstavu prohlédnout do 11. října 2020. Její součástí jsou i práce studentů gymnázia v Moravských Budějovících a studentů SUPŠ Jihlava - Helenín. Vstup je zdarma.

Zdroj: sdruzenipamet.cz

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony